Borsa İstanbul günün ilk yarısında yüzde 7,26 azaldı

Borsa İstanbul’da günün birinci yarısında düşüş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 prestijiyle...

Borsa İstanbul günün ilk yarısında yüzde 7,26 azaldı

Borsa İstanbul’da günün birinci yarısında düşüş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 prestijiyle evvelki kapanışa nazaran 146,39 puan bedel kaybederek 1.869,64’e indi. Toplam süreç hacmi 13,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

BANKACILIK VE HOLDİNG ENDEKSİ KAYIPTA

Birinci yarıda bankacılık endeksi yüzde 6,70, holding endeksi yüzde 8,49 bedel kaybetti. Tüm dal endeksleri gerilerken, en çok kaybettiren yüzde 9,86 ile ulaştırma oldu.

ENDEKSE BAĞLI DEVRE KESİCİ DEVREYE GİRDİ

Açılışın akabinde Borsa İstanbul’da, endekse bağlı devre kesici sistemi devreye girdi ve borsa hisse piyasasındaki tüm sıralarda süreçler süreksiz olarak durduruldu. Verilen yarım saatlik ortadan sonra tekrar sürece açılan hisse piyasalarında düşüş eğilimi, dünya borsalarına paralel devam etti.


DİRENÇ VE TAKVİYE POZİSYONU

Analistler, Rusya-Ukrayna krizine ait haber akışının yanı sıra bugün ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin açıklamaları ile ABD’de büyüme verisinin takip edileceğini kaydederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.850 ve 1.780 düzeylerinin dayanak pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.