Ev alıcılarına müjde! Konutta KDV indirimi nasıl olacak? Fiyatları eritecek sistem…

Türkiye’de son yıllar konut fiyatları bir oldukça yükselmiş durumda. Mesken sahibi olmak isteyen vatandaşlar için...

Ev alıcılarına müjde! Konutta KDV indirimi nasıl olacak? Fiyatları eritecek sistem…

Türkiye’de son yıllar konut fiyatları bir oldukça yükselmiş durumda.

Mesken sahibi olmak isteyen vatandaşlar için bir hayale dönüşürken, ekonomik sistemde yeni adımlar atılmaya başlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, mesken fiyatlarında düşüş sağlayacak yeni sisteme dair çalışmalarını sürdürüyor.

Konut fiyatlarında yaşanan artışlar sonrasında KDV indirimi sağlanarak fiyatlardaki istikrarsızlığın önüne geçilmesi hedeflenecek. Çalışmaları süren KDV indirimi kapsamında meskenin metrekaresi KDV fiyatında belirleyici rol olacak.

Pekala, 2022 konutta KDV indirimini nedir, nasıl işleyecek? KDV indirimi, konut fiyatlarını nasıl etkileyecek? İşte hususun detayları…

KONUTTA KDV İNDİRİMİ: METREKARE TAHLİLİ

Mevcut sistemde konutlarda KDV sistemi 150 metrekareye kadar yüzde 1 ile 8 oranı, 150 metrekarenin üzerinde ise yüzde 18 olarak uygulanıyor.

Bir konut 150 metrekare olduğunda yüzde 8 KDV ödenirken, metrekare 150’nin üstüne çıktığında örneğin 151 metrekare olduğunda bu oran yüzde 18’e çıkıyor.

Bu durum da hem tüketici hem de kesimin şikayetine neden oluyordu.

FİYATLARA TESİRİ

Yeni modelle 151 metrekare olan bir konuta ikili KDV sistemi birebir anda uygulanacak. Buna nazaran, 150 metrekareye kadar yüzde 8, üzerindeki 1 metrekare için de yüzde 18 KDV kelam konusu olacak.

Örneğin 1 milyon liralık 150 metrekarelik daire 80 bin lira KDV ödenirken, 151 metrekarede ise 180 bin lira KDV ödeniyor.

Yeni sistemle 1 metrekarelik kısım yüzde 18’den vergilendirilecek bu fiyat da bin 192 liraya denk gelecek. Kalan kısım tekrar yüzde 8 üzerinden hesaplanacak. Yeni modelle ödenecek fiyat 80 bin 656 liraya denk gelecek.