Asgari ücrete 2. zamla ilgili AK Parti’den yeni açıklama: Önümüzdeki günlerde yeni müjdeler olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün memur ve memur emeklilerine ek gösterge muştusu verdi. Buna nazaran tüm memurların...

Asgari ücrete 2. zamla ilgili AK Parti’den yeni açıklama: Önümüzdeki günlerde yeni müjdeler olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün memur ve memur emeklilerine ek gösterge muştusu verdi. Buna nazaran tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık artışa gidildi. Yıl başından itibaren geçerli olacak düzenleme sonrası memur emeklisinin maaşı 1.234 ila 1.391 lira ortasında, ikramiyesi ise 44.500 ila 50.150 lira ortasında artacak. Memur ve memur emeklisi ayrıyeten temmuz ayında enflasyon farkı nedeniyle artırım alacak. Kamu çalışanlarına hem maaş hem de ek göstergelerinde yapılacak uygunlaştırma sonrası, minimum ücretliler de temmuz ayında bir artırım beklentisine girdi.

AK PARTİ’DEN YENİ AÇIKLAMA

Ak Parti ve hükümet kanadından yapılan açıklamalar da milyonların umudunu artırdı. Taban fiyat artırımıyla ilgili son açıklama AK Parti Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki’den geldi.

“SABİT GELİRLİYİ ENFLASYONA EZDİRMEMEK HÜKÜMETİN İŞİ”

Asgari fiyat ve emekli maaşlarıyla ilgili bir düzenleme yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine ise AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “Doğru, enflasyonist bir ortam var. Pandemiden sonraki süreçte bu türlü bir yere geldik. Kıymetli olan burada fiyat baskılaması kadar tıpkı vakitte da insanların alım gücünün artmasıdır. Şayet ki alabiliyorsanız o kıymetli. Alamıyorsanız, gücünüz yetmiyorsa, alım gücünüz yok olmuşsa işte tehlikeli olan bu. O yüzden de enflasyon karşısında sabit gelirliyi, dar gelirliyi ezdirmemek, hakkını savunabilmek, gelirlerini daha artırıcı bir ekip önlemler almak da hükümetin işi. Bu mevzuda da sırayla yavaş yavaş hepsi geliyor. Dün iki müjde vardı, önümüzdeki günlerde tekrar gelir. Sabır” tabirlerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KELAMLARI UMUTLANDIRMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 Haziran Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Petrol fiyatlarının arttığı periyotta dünyada neyin nereye geldiğini takip ediyorsunuz. Ücretliler başta olmak üzere her kesitten vatandaşımızın gelirlerini artırarak ortadaki farkı kapatacak programları hazırlıyoruz.” dedi.

ÖMER ÇELİK: VATANDAŞIMIZIN EZİLMEMESİ İÇİN STRATEJİLER ÜRETİYORUZ

Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında parti genel merkezinde düzenlenen Merkez Yürütme Şurası toplantısı sonrası minimum fiyat artırımıyla ilgili, “AK Parti açısından emeklimiz, esnafımız, çiftçimiz genç arkadaşlarımız bunlardan gelen talepleri takip ediyor ve kıymetlendiriyoruz. Vatandaşımızın ezilmemesi için stratejiler üretiyoruz. Sabah da toplantımız vardı. Onların zamanlaması içeriklendirilmesi şimdi Çalışma Bakanlığı tarafından hangi takvimde yapıyorlar, onlar için bir şey söylemek için erken. Onlar olgunlaştığı vakit bizdeki bilgileri paylaşırız. Vatandaşlarımız şunu bilsinler ki çeşitli toplumsal bölümlerden bize iletilen talepler sistematik biçimde bedellendiriliyor.”