ABD Başkanı Biden’dan Rusya-Ukrayna gerilimine dair açıklamalar

Rusya ve Ukrayna ortasında oluşan kriz sonucu ABD Lideri Joe Biden’dan açıklamalar gelmeye devam ediyor....

ABD Başkanı Biden’dan Rusya-Ukrayna gerilimine dair açıklamalar

Rusya ve Ukrayna ortasında oluşan kriz sonucu ABD Lideri Joe Biden’dan açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Biden konuşmasının genelinde diplomasiye vurgu yaptı.

“DİPLOMASİYE FIRSAT VERMELİYİZ”

Oluşan tansiyonun diplomasiyle çözülebileceğini belirten Biden, “Başkan Putine bildirimiz son derece nettir. Üst seviye politikayı sürdürmeye kararlıyız. Lider Putin ve ben şu hususta mutabıkız, Avrupalı müttefiklerimizle ortaklaşa çalışmalıyız. Diplomasiye fırsat vermeliyiz. Güvenlik tasalarımızı bu biçimde ele alabiliriz. Gayemiz güvenliği daha ileri düzeye taşıyabilmek.” dedi.

“İNSANLARIN ACI ÇEKMESİNİ ENGELLEMEK İSTİYORUZ”

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı bir güç kullanmasını istemediklerini belirten Biden, “Ülkelerin toprak bütünlüğünü savunma ve inançlı kalmaya hakkı vardır. Diplomatik tahlil kelam konusu olduğunda gücün kullanılmasını engellemek istiyoruz. İnsanların acı çekmesini engellemek istiyoruz.” dedi.

“RUSYA HALA TEHDİT EDİCİ BİR KONUMDA”

“Amerikalıların güvenliğinden bahseden Biden, “Rusya kimi birliklerini çektiğini söyluyor fakat şimdi bunun teyidini alamadık. Hala Rusya’nın tehdit edici pozisyonlarda olduğunu görüyoruz. Bu yüzden Amerikalıların ülkeden çıkmasını istedim. Bu nedenle büyükelçiliğimizi Polonya sonuna taşıdık. Olanları herkes yeterli bakarsa görebilir.” dedi.

“RUS HALKINI MAKSAT ALMIYORUZ”

Rusya ile bir sıkıntılarının olmadığını hatırlatan Biden, “Amerıka Rusya’yı tehdit etmiyor. Ukrayna Rusya’yı tehdit etmiyor. Rus halkını gaye almıyoruz. Rusyaya istikrarsızlık getirmiyoruz. Rusya’ya sesleniyorum, sizin düşmanınız değiliz. Bu ülkeyle derin tarihi geçmişimiz var. Provoke etmek için değil, gerçeği lisana getirmek için söylüyorum bunları.” dedi.