Yaz Aşkım şarkısı Yunanistan’da izinsiz kullanılan Ege, dava sürecini anlattı: Türkiye’dekini kazandık, Yunanistan’da da dava açtık

Gökay Kalaycıoğlu’nun sunumuyla Haberler.com’un YouTube kanalında yayınlanan Haber Mazeret programının bu haftaki konuğu Türk müziğinin...

Gökay Kalaycıoğlu’nun sunumuyla Haberler.com’un YouTube kanalında yayınlanan Haber Mazeret programının bu haftaki konuğu Türk müziğinin başarılı ismi Ege oldu. 1995 yılında çıkardığı Yaz Aşkım isimli müziğinin müsaadesiz halde Yunanistan’da kullanıldığından bahseden Ege, yıllardır verdiği hukuk uğraşını anlattı.

“ŞARKIMIN BİR YUNAN BESTEKARA İLİŞKİN OLDUĞUNU SÖYLEMELERİ BENİ DELİRTTİ”

Kendisine ilişkin olan müziğin kullanıldığını söyleyen Ege, “Yıllar evvel Yaz Aşkım isimli müziğim Yunanistan’da kullanılmış. 2010 yılında da bir mecmuada eleştirmen ‘Ege’nin Yaz Aşkım isimli müziğinin özgünü dinlemek isterseniz bu albümde mevcut’ demişti. Tarih bu türlü değişiyor. Sen bir Türk’ü bu müziğin bir Türk bestecisine ilişkin olduğuna ikna edemiyorsun. Müziğin Yunan bestecisine ilişkin olduğunu söylemeler, beni delirtti ve dava açtım. Davayı kazandım” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ DAVAYI KAZANDIK, YUNANİSTAN’DA DA BİR DAVA AÇTIK”

Dava sürecinden bahseden Ege, kelamlarına şöyle devam “Yunanistan’a o müziğin bir Türk bestekarı Ege’ye ilişkin olduğu tescillendi. Tarihi değiştirmemek için bu çok değerli. Bu dava yıllardır sürüyor. Son duruşmamız 26 Mayıs’ta idi. Eylül ayında da karar duruşması olacak. Hakim şarkıyı üstüme tescilledi ancak tazminatına gerek duymadı. Münasebet olarak vakit aşımı olduğu söylendi. Halbuki ki Yunanistan’da vakit aşımı 20 yılmış. Dava sürecinde şarkıyı reklam kampanyasında bir sefer daha kullandılar. Çok önemli bir ekonomik bedeli var. Birebir adama bu sefer de Yunanistan’da dava açtık. 2010 yılında Türkiye’de açtık, 2012 yılında kazandık. Beste bize ilişkin olduğu için Yunanistan’da bir hakkımız doğdu. Hem telifin hem de tazminatın alınması için dava açtık. Dava süreci 10 yıldır sürüyor. Çok hudut bozucu bir durum. Kendi ülkemde müziğin kabul edilmeyerek bir Yunanlıya mal edilmesi beni delirtti.”