Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitti. Abu Dabi Veliaht Prensi Pir Muhammed...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitti.

Abu Dabi Veliaht Prensi Pir Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın konuğu olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE ziyaretinin 2’inci gününde yatırımcılar ve iş insanlarıyla bir ortaya geldi.

İki ülke ortasında yeni bir periyodun başladığını belirten Erdoğan, bundan sonraki süreçte Türkiye-BAE münasebetlerinin ehemmiyetine değindi.

YATIRIMCILARA SESLENDİ: HER TÜRLÜ DAYANAĞA HAZIRIZ

Erdoğan daha sonra, BAE’li iş beşerlerine seslendi.

BAE’li iş beşerlerine Türkiye’ye yapabilecekleri yatırımlar konusunda yardımcı olacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Liderlerin misyonu, ticaretten savunmaya, turizmden ulaştırmaya kadar, yeri tesis etmektir. Ticaret bakanlığımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, başka kurumlarımız, yatırım projelerinde sizlere her türlü dayanağı vermeye hazırdır.” dedi.

“GEÇEN SENE 500 MİLYAR DOLARA YAKLAŞAN DIŞ TİCARET HACMİNİ YAKALADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, BAE’li yatırımcılarla buluşmasındaki açıklamaları şu formda:

“13 muahedeyi imzalamış olduk. BAE, Körfez bölgesindeki değerli iş ortağımızdır. Koronavirüs salgını sürecinde yaşananlar, Türk iktisadının gücünü, 20 yılda yapılanları açıkça göstermiştir. Salgın sürecini suhuletle yönettik. Global iktisadın küçüldüğü periyotta biz iktisadımızı büyüttük. Geçen sene rekor ihracat ve 500 milyar dolara yaklaşan dış ticaret hacmini yakaladık. Dünyada istikrarları alt üst eden salgın, bizim üzere ülkelerin karşısında yeni pencereler açmıştır.


“ALTYAPI ORTAMINI GÜZELLEŞTİRMEMİZ, YATIRIMCILARA EK FIRSATLAR SUNUYOR”

Memleketler arası yatırımcıların ülkemize ilgisi giderek artıyor. Firmalar üllkemize yönelik yatırımlarını genişletmekteler. Milletlerarası direkt yatırım alan 2. ülke olmamız, Türkiye’ye olan itimadı göstermektedir. Altyapı ortamını güzelleştirmeye yönelik adımlarımız, uluslarasrası yatırımcılara ek fırsatlar sunuyor. Denizbank ve Yarımca Limanı üzere başarılı örnekler hepinizin malumudur. Başkanların misyonu, ticaretten savunmaya, turizmden ulaştırmaya kadar, tabanı tesis etmektir. Ticaret Bakanlığımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, öbür kurumlarımız, yatırım projelerinde sizlere her türlü takviyesi vermeye hazırdır.”