Yatırımcı şaşkın, kimse ne olacağını kestiremiyor! Bitcoin’de 11 yıl sonra bir ilk yaşandı

Kripto para ünitelerinde ve dijital varlıklardaki düşüş yatırımcıyı kara kara düşündürüyor Başkan kripto para ünitesi...

Yatırımcı şaşkın, kimse ne olacağını kestiremiyor! Bitcoin’de 11 yıl sonra bir ilk yaşandı

Kripto para ünitelerinde ve dijital varlıklardaki düşüş yatırımcıyı kara kara düşündürüyor Başkan kripto para ünitesi Bitcoin‘de sekiz hafta üst üste yaşanan kıymet kaybıyla ağustos 2011 sonrasında bir birinci gerçekleşti. Cuma günü yüzde 2,4’lük bedel kaybıyla 28 bin 700 dolara kadar gerileyen Bitcoin bugün de benzeri düzeylerde hareket ediyor. Dün yüzde 5’e yakın bedel kaybeden iki numaralı kripto para Ether de bugün 1750 dolar civarında bulunuyor.

TOPLAM PAHA KAYBI 5 MİLYAR DOLAR

Mayıs ayında kripto piyasasında toplam bedel kaybı yaklaşık 500 milyar dolara ulaşırken, oransal olarak kayıp yüzde 29’u buldu. Bloomberg, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) mali sıkılaşma adımlarının ve Luna ile TerraUSD üzere sabit coinlerdeki çöküşün devam eden tesirlerine işaret etti.

ABD BORSALARIYLA KORELASYON BOZULDU MU?

Öte yandan, son iki günde bir öteki riskli varlık sınıfı pay senedi piyasalarında yükseliş görülürken dijital varlıklarda düşüşün sürmesi, ikili ortasında son devirde görülen korelasyonun da bozulmakta olduğu telaşlarına neden oldu. City Index kıdemli piyasa analisti Fiona Cincotta da ABD’de son günlerde teknoloji paylarında tekrar üst istikametli hareket görülürken dijital varlıklarda düşüşün sürdüğüne, Nasdaq borsası düştüğünde ise dijital varlıkların düşmeye devam edeceğinden edişe edildiğine işaret etti.

BITCOIN’DE KRİTİK DÜZEYLER NELER?

Cincotta, Bitcoin’de 28 bin doların altında bir hareketin düşüş eğilimini sürdürmek ve yılın en düşük düzeyi olan 25 bin 425 doları test etmek için değerli olacağını söyledi. Bunun ötesinde, bir sonraki ruhsal düzeyin 20 bin dolar olacağını söyleyen Cincotta, alıcıların üst istikametli bir kırılma ve fiyatta rastgele bir toparlanma bahtı için 31 bin 500 dolar üzerinde bir hareket arayacaklarını da kelamlarına ekledi.

YATIRIMCI FARKLI ALANLARA YÖNELİYOR