Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi! Bakan Koca açıklama yapıyor...

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Bakan Koca toplantının ardından virüsle mücadelede gelinen son noktaya ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi! Bakan Koca açıklama yapıyor...
24 Haziran 2020 - 19:57


Korona Virüs Bilim Kurulu, saat 17.00'de video konferans yöntemiyle toplantı. Toplantının sona ermesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önemli açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satırbaşları:

Yaşadığımız bu global krizde önemli sınav verdik. 83 milyon birlikte hayatın önünü açmaya devam edeceğiz. Normalleşme süreci yakında 1 ayını tamamlayacak. Kontrol dışı gelişmeleri dışarda tutarsak önümüzdeki günler aydın olacak. Kontrollü sosyal hayatın şartlarını yerine getirirsek daha kaliteli bir hayat yaşarız.

Normal şartlarda hayatın en canlı tarafını gösteren alışveriş ortamları virüs sürecinde canlılıktan uzaktı, hastanelere korkudan gidemiyorduk. Berberimiz, kuaförümüz, pastanemiz, kitapçımız kapalıydı. Hayatın en canlı tarafını gösterdiği alışveriş ortamları eski halinden uzaktı. Hastaneye bile tedavisi ertelenemeyecek durumunda gitmeyi tercih ediyorduk. Geldiğimiz nokta çok şükür ileri bir noktadır.

Coronavirüs maskesi virüsün yayılımını durdurmaktadır. Maske, kişisel bir tedbir değil ortak bir tedbirdir. Aynı ortamda bulunan herkes maske kullanmalıdır. Ortamda bir kişi bile maske takmıyorsa bu sıkıntılı bir durumdur, maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir. Ortak alanlarda herkesi bu kurala uymaya devam edelim.

MASKE ORTAK SORUMLULUĞUMUZDUR

Maske tüm Türkiye'de ortak bir sorumluluğumuzdur. Geride bıraktığımız dönemde sokağa çıkma kısıtının önemi ne ise maske ve mesafe kısıtı da bu kadar önemlidir. Tedbirlere uyarsak kısa sürede normale dönebiliriz.

VİRÜSÜN ETKİSİ YAZ AYLARINDA AZALMIYOR

Yaz boyu dikkati elden bırakmamalıyız. Sıcaklardan dolayı maske kullanmayı bırakmayın, salgının ilk zamanlarındaki bilgi kirliliğini ortadan kaldırmalıyız. İlk bilgiler virüsün yaz aylarında etkisini yitireceği yönündeydi bu bilgilerin doğru olmadığını gördük.

Mücadelenin çok önemli bir kısmını büyüklerimiz için verdik aynı hassasiyetini koruyalım. Gençler, bugünün dünyasını sizin yaşınızdaki insanlar değiştirdi. Önünüzde 2 sınav var. Bu iki günün başarı günü olmasını yürekten diliyorum. Gelecekteki meslektaşlarımı şimdiden kutluyorum.

Üniversite sınavlarında kapılarda yoğunluk olmamalı. Aileler bu konuda yoğunluğa sebebiyet vermektedir.

Coronavirüse karşı aldığımız önlemler, hayatın her alanı için alınan önlemlerdir.

VAKA SAYILARI

Bugünkü vaka sayımız 1492, vefat sayımız ise 24'tür. Bugün toplam 53.486 test yaptık.

YORUMLAR

  • 0 Yorum