81 İlde Koronavirüs Denetimi Yapılacak

Ülkenin tamamında yarın koronavirüs denetimi olacak. Alınan önlemlerin sorumlulukların yeterli seviyede yapılıp yapılmadığı kontrol edilecek.

81 İlde Koronavirüs Denetimi Yapılacak
07 Temmuz 2020 - 10:46

İçişleri Bakanlığından 81 İl Valiliklerine "Covid- 19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler" konulu genelge gönderildi. Genelgenin içerisinde kontrollü sosyal hayat, salgınla ilgili temizlik prensipleri, maske ve mesafe kurallarına dikkat gibi gerekli olan önlemleri belirlenerek hayatın sosyal bir düzen çerçevesinde ilerlemesini sağlamak olduğu söylendi.

Kontrollü bir sosyal hayatın sağlanması için Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından açıklanan talimatlar ve kurallar çerçevesinde alınan tedbirlerin önlemlerin ne derece uyulduğunu denetilmesi açısından 81 il Valiliğine bu kontrollerin sağlanması için talimat verildi.

MEKANLAR VE İŞLETMELER DENETLENECEK

Daha önce genelgelerle her bir iş yeri/faaliyet alanı için alınması gereken önlemler belirlendiği hatırlatılan genelgede, bu kapsamda ticari taksiler, pazar yerleri, sosyete pazarları, şehir içi ve şehirler arası toplu ulaşım araçları, camiler, lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, çay bahçesi, sahil bantları, dernek lokalleri, düğün ve nikah yapılan yerler, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, park/piknik alanları vb. yerler, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, SPA ve spor merkezleri ile sinema, tiyatro ve diğer kültürel aktivite yerleri, lunapark ve tematik parkların; valilerin yönetimi ve kordinasyonuyla 81 ilin tamamında 8 Temmuz 2020 Çarşamba günü denetimlere start verilecek.

MASKE VE SOSYAL MESAFE KONTROL EDİLECEK

Şehiriçi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı veya kişisel araçların yolculuklarında maske ve fiziki mesafeye kontrolleri ve denetimleri yapılacak. Vatandaşların toplu bulunabileceği park, bahçe, meydan, caddeler ve sokaklar gibi benzer yerlerde maske kullanımı, sosyal mesafe gibi belirlenen kuralların ne derece uyulduğuna dair denetimler ve hazırlıklar yapılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum