2023 TUS 2. dönem ne zaman? TUS sınavı ne zaman? Tıpta Uzmanlık Sınavı ne zaman yapılacak?

TUS; ÖSYM tarafından yılda 2 kere düzenlenen, tıp fakültesinden mezun olmuş şahısların girdiği, Temel Tıp...

2023 TUS 2. dönem ne zaman? TUS sınavı ne zaman? Tıpta Uzmanlık Sınavı ne zaman yapılacak?

TUS; ÖSYM tarafından yılda 2 kere düzenlenen, tıp fakültesinden mezun olmuş şahısların girdiği, Temel Tıp Bilimleri Testi (TTBT) ve Klinik Tıp Bilimleri Testi (KTBT) olmak üzere iki alt imtihandan oluşan, yeterlik ve müsabaka temellerine dayanan, branş seçme imtihanı olarak da bilinen, tıpta uzmanlık eğitimine kabul edilecek adayları seçme işine yarayan Mesleksel Bilgi İmtihanıdır. Tabip adaylarının sıklıkla sorduğu 2023 TUS 2. periyot ne vakit? TUS imtihanı ne vakit? Tıpta Uzmanlık İmtihanı ne vakit yapılacak? Sorulara yanıt aranmaktadır.

TUS NEDİR?

Tıpta uzmanlık imtihanı, bir tabibin uzmanlık alanına yönelik eğitim alabilmesi için geçmesi gereken bir imtihandır. İmtihan, Türk Tabipler Birliği ve Yükseköğretim Şurası ile işbirliği içinde gerçekleştirilir. Tıpta uzmanlık imtihanı, tıp fakültelerinden mezun olan ve uzmanlık eğitimi almak isteyen tabip adaylarına yöneliktir. İmtihan, her yıl düzenlenir ve çeşitli uzmanlık alanlarında yapılan yazılı ve kelamlı etaplardan oluşur. Adaylar, seçtikleri uzmanlık kısmına nazaran imtihana girmektedirler. Örneğin, bayan doğum uzmanlığına ilgi duyan bir tabip adayı, bayan doğum uzmanlık imtihanına katılır.

2023 TUS 2. DEVİR NE VAKİT?

2023-TUS ikinci Periyot İmtihan Tarihi: 24.09.2023 tarihidir. İmtihanın açıklanma tarihi ise 19.10.2023 olarak ilan edildi.

2023 TUS 2. PERİYOT GEÇ MÜRACAAT NE VAKİT?

2023-TUS ikinci Devir geç müracaat tarihi: 22.08.2023’dür.