Sizde de Bu 12 Bayan Hastalığından Biri Varsa

Jinekolojik hastalıklar olarak isimlendirilen bayan hastalıkları, pek çok bayanın nizamlı denetimlerini ihmal etmesi nedeniyle hayat...

Sizde de Bu 12 Bayan Hastalığından Biri Varsa

Jinekolojik hastalıklar olarak isimlendirilen bayan hastalıkları, pek çok bayanın nizamlı denetimlerini ihmal etmesi nedeniyle hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Muayene ve ameliyat süreçlerinin ertelenmesi de daha önemli sorunlara yol açabiliyor. Lakin laparoskopik cerrahi yani kapalı ameliyat tekniği, bayan hastalıklarının tedavisinde cerraha ve hastaya sunduğu kolaylıklar ile tercih sebebi oluyor. Laparoskopik cerrahi süratli güzelleşme mühleti, erken taburculuk imkanı, kanama ve komplikasyon riskinin az olması, daha küçük ameliyat izi üzere kıymetli avantajlar sağlıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Bayan ve Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Taha Takmaz, kapalı yol olan laparoskopik cerrahinin kullanıldığı bayan hastalıkları hakkında bilgi verdi.

Laparoskopik yol hem teşhis hem de tedavi maksatlı kullanılabiliyor

Göbek deliğine yapılan 1 cm’lik kesiden ucunda kamera ve ışık kaynağı bulunan çubuk formunda bir alet ile manzara ekrana yansıtılıyor. Uygulanacak tedaviye bağlı olarak değişmekle birlikte karnın her iki yanına yapılan 0.5cm’lik iki yahut üç kesiden de laparoskopik ameliyatlara uygun cerrahi aletler yerleştirilerek süreç gerçekleştiriliyor. Süreç sırasında tüm yapıların gözlemlenebilmesi ve cerrahinin gerçekleştirilebilmesi için karın karbondioksit (CO2) gazıyla şişiriliyor. Bu gaz yanıcı değildir, bu sayede ısı ve elektrik gücü yayan cerrahi aletler itimatla kullanılabiliyor. Ayrıyeten bedenden emilmesi durumunda rastgele bir ziyanı olmadığı için laparoskopik ameliyatlarda en çok tercih edilen gaz halini alıyor. Karbondioksit gazı ile karnın şişirilmesinin akabinde kamera ile karın içi organlar ayrıntılı olarak inceleniyor ve cerrahi aletler ile ameliyat gerçekleştiriliyor.

Jinekolojide laparoskopinin uygulandığı durumlar şöyle sıralanmaktadır:

1 – Tanısal (Diagnostik) Laparoskopi: Jinekolojik muayene ve görüntüleme formülleri teşhis sürecinde her vakit kâfi olamayabilir yahut ön teşhisin doğrulanması gerekebilir. Bu üzere durumlarda tanısal (diagnostik) laparoskopi altın standart yaklaşımdır. Bilhassa infertilite (kısırlık) hadiselerinde gebeliğe mani olabilecek karın içi patolojinin varlığının araştırılmasında sıklıkla tercih edilir. Bu süreç sırasında tüplerin açık olup olmadığı, yumurtalık işlevi ve karın içindeki yapışıklıklar değerlendirilip tedavi edilebilir. Ayrıyeten kronik pelvik ağrısı olan bayanlarda alttan yatan faktörün araştırılması için uygulanabilir.

2 – Miyomlar: Miyomlar, bayanlarda en sık rastlanan jinekolojik rahatsızlıklardandır. Rahim kas dokusundan kaynaklanan uygun huylu bu tümörler ağrı, kanama, infertilite (kısırlık), tekrarlayan düşükler, erken doğum üzere şikayetlere yok açabilir. Günümüzde laparoskopik cerrahi uygun hastalarda miyom ameliyatlarında öncelikli olarak tercih edilen sistemdir.

3 – Yumurtalık Kistleri: Her yumurtalık kistinin tedavisinde birinci tercih cerrahi yaklaşım değildir. Fakat medikal tedaviye cevap vermeyen kistlerde, boyutları artmış kistlerde, dermoid kistlerde, endometrioma (çikolata kisti) tedavisinde laparoskopik cerrahiye başvurulabilir.

4 – Endometriozis: Endometriozis rahim duvarını oluşturan endometrium katmanının bedende farklı dokularda yahut organlarda yerleşmesi durumudur. Karın içerisinde oluşturduğu yangıya bağlı olarak yapışıklıklar ve anatomide değişikliklere yol açar. Endometriozis kaynaklı ağrı ve infertilite (kısırlık) tedavisinde laparoskopi altın standart cerrahi yaklaşımdır.

5 – Histerektomi (Rahim Çıkarılması): Tedaviye dirençli kanama, ağrı, miyomları olan daha ileri yaştaki hastalarda laparoskopik olarak uterus (rahim) çıkarılarak kesin bir tedavi sağlanabilir.

6 – Rahim ve Vajina Sarkması: İleri yaşta, çok sayıda vajinal doğum yahut güç doğum yapanlarda ve genetik yatkınlığı olanlarda karşılaşılabilen genital organlarda sarkma tedavisinde laparoskopik sakrokolpopeksi operasyonu gerçekleştirilebilir.

7 İnfertilite (Kısırlık): Laparoskopi ile iç genital organlarda gebeliğe mahzur olabilecek yapışıklıkların ve patolojilerin hem tanısı hem de birebir seansta tedavisi sağlanabilir.

8 – İdrar Kaçırma Tedavisi: İdrar kaçırma tedavisinde hem vajinal hem de laparoskopik teknikler tercih edilebilir. Bilhassa daha evvel başarısız olmuş idrar kaçırma tedavisi hikayesi olan hastalarda Burch operasyonu laparoskopik prosedürle gerçekleştirilebilir.

9 – Dış Gebelik: Dış gebelik erken devir gebeliklerin en riskli ve anne adayı için hayati tehlike oluşturacak komplikasyonudur. Laparoskopik olarak tedavisi sağlanabilir.

10 – Tüp Bağlanması ve Tüp Açılması: Tüplerin bağlanması tesirli bir korunma tekniğidir laparoskopik olarak birebir gün taburcu olacak halde süreç yapılabilir. Daha evvel tüplerini bağlatıp tekrar gebelik planı olan bayanlarda da tüplerin açılması ameliyatı laparoskopik olarak gerçekleştirilebilir.

11 – Rahim Ağzı Yetmezliği ve Serklaj: Tekrarlayan gebelik kaybı olanlarda rahim ağzına atılan serklaj dikişi laparoskopik formülle de atılabilmektedir. Muvaffakiyet bahtı vajinal süreçlere nazaran daha yüksektir.

12 – Jinekolojik Kanser Tedavisi: Endometrium (rahim duvarı) kanseri, over (yumurtalık) kanseri ve erken evre serviks (rahim ağzı) kanseri tedavisinde kullanılmaktadır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı