Yemek borusu olmadan doğan bebeğe doktordan hayati dokunuş

Yemek borusu olmadan doğan bebeğe tabipten hayati dokunuş Hekim, bebeğin 3 santimlik yemek borusunu 15...

Yemek borusu olmadan doğan bebeğe doktordan hayati dokunuş

Yemek borusu olmadan doğan bebeğe tabipten hayati dokunuş

Hekim, bebeğin 3 santimlik yemek borusunu 15 santime çıkararak hayatını kurtardı

SAMSUN – Samsun‘da Erva bebek yemek borusu olmadan doğdu. Tedavi edilmediğinde yaşama bahtı olmayan bebeğin ameliyatla 3 santimlik yemek borusu 15 santimetre çıkarılarak hayata tutunması sağlandı.

Samsun‘da tıp dünyasında az gözüken durumlardan biri yaşandı. Murat ve İlknur Kaya çiftinin birinci bebekleri olan Erva Kaya yemek borusu olmadan dünyaya geldi. Erken müdahale edilmezse sonucu mevt olan bu durumda aile VM Medical Park Samsun Hastanesi’nde misyon yapan Çocuk Cerrahisi Uzm. Opr. Dr. Ayşe Bahar Edirne‘ye ulaştı. Uzm. Dr. Edirne bebeğin 3 santim olan yemek borusunu ameliyatla 15 santimetreye çıkarak hayatını kurtardı.

“Binde 1 ihtimalle karşımıza çıkıyor”

Bebeğin tedavisi hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Edirne, “Bebeğimiz doğduğunda yapılan ön tetkiklerde yemek borusunun olmadığı anlaşıldı. 2-3 günlük olduktan sonra ameliyatını gerçekleştirdik. 15 gün sonrasında da ağızdan beslemeye başladık. Yemek borusunun oluştuğunu çekilen sinemalarda tetkik ettik. Sonrasında da ailesinin yanına verdik. Denetimleri yapıldığında ise hiçbir sorunu olmadığı görüldü. Şayet bu hastalık tespit edildiğinde vaktinde tedavi edilmezse yemek borusu olmadığı için bebeğin beslenme talihi olmuyor. Ondan sonra da maalesef yaşama talihi olmuyor. Bu hastalık acil tedavi edilmesi gereken bir sorun. Öncelikle ultrason ve ön tetkikler yapılıyor. Bütün hazırlıklar yapıldıktan sonra bilhassa yeni doğan ağır bakımın olduğu bir donanımlı bir hastanede bakımının yapılması gerekiyor. Ameliyat da başarılı geçtiği takdirde bu formda doğan bebekler hayata tutunuyorlar. Ameliyat yapılmazsa yaşama bahtı olmayan bir hastalıktır. 1000’de bir ihtimalle karşımıza çıkıyor” dedi.

“Kolay şeyler yaşamadık”

Anne İlknur Kaya, “Bebeğimiz doğduğunda yemek borusu olmadığı tespit edildi. Bu vesileyle tabibimiz Bahar Hanım ile tanıştık. Hocamız bize yol gösterdi. Tedavi sürecini anlattı. Doğal ki kolay şeyler yaşamadık. 25 gün çocuğumuzdan farklı kaldık. Şiddetli bir süreçti lakin çok şükür muvaffakiyetle atlattık” diye konuştu.

Baba Murat Kaya ise “Tanı koyulduğunda çabucak araştırmaya başladık. Bahar hocamızın daha evvel bu operasyonu başarılı bir formda yaptığını gördük. Kendisi bize yardımcı oldu. Telefon görüşmesinde bile ameliyatı çok rahat bir halde yapacağını söyledi. Tedavisi olan bir rahatsızlık olduğunu bize bildirdi. Şu anda bebeğimiz çok sağlıklı. Herkese teşekkür ederim” biçiminde konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – Sıhhat