Son dakika haberi: Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, “Mükemmeliyet Merkezi” olma yolunda

Robotik Rehabilitasyon Merkezi ve tedavide kullanılan sanal gerçeklik sistemleri ile bu alanda dünyada sayılı hastaneler...

Son dakika haberi: Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, “Mükemmeliyet Merkezi” olma yolunda

Robotik Rehabilitasyon Merkezi ve tedavide kullanılan sanal gerçeklik sistemleri ile bu alanda dünyada sayılı hastaneler içinde yer alan Ankara Kent Hastanesi Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Hastanesi, kalite, eğitim ve hizmet sunumunda tüm akreditasyon evraklarını tamamlayarak, hala örnekleri ABD ve Japonya üzere hudutlu sayıda ülkede bulunan “Mükemmeliyet Merkezi” olabilmek için birinci evreleri muvaffakiyetle geçti.

Ankara Kent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Prof. Dr. Cihan Yaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2020’de kurulan hastanenin, kısa vakitte Türkiye’nin ve dünyanın bu alanda son teknolojiyle hizmet veren sayılı hastaneler içinde yer aldığını söyledi.

Hastanede, bilhassa beyin ve omurilik hasarı bulunan hastalara, tıpta mevcut olan son teknolojinin kullanıldığı tedavi ve rehabilitasyon yollarıyla ve güçlü sıhhat alt yapısı, donanımı, mevcut tabip ve terapistlerle hizmet verildiğini anlatan Yaşar, bunun yanı sıra kas ve hudut hastalığı olan çocukluk çağından itibaren çeşitli hastalıklar nedeniyle pürüzü bulunan tüm yaş guruplarına ayrıcalıklı hizmet sunulduğunu bildirdi.

Yaşar, ayrıyeten fizik tedavi ve rehabilitasyon alanına giren iskelet sistemi ağrıları, romatolojik, ortopedik sıkıntılar üzere kronik problemleri ortadan kaldırmaya yönelik de hizmet verildiğini aktardı.

Tedavi ve rehabilitasyonda, hastanede kullandıkları kimi teknolojilerin dünyada sayılı merkezlerde bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Yaşar, şöyle konuştu:

“Hatta bizdeki kimi teknolojiler, dünyada bir merkezde var, o da Amerika Birleşik Devletleri’nde. Hastanemizdeki Robotik Rehabilitasyon Merkezi, şu an dünyadaki en büyük bu alandaki merkez. Sanal gerçeklik sistemlerini, bizim kadar kapsamlı kullanan dünyada hiçbir merkez yok. Yutma ve konuşma bozukluklarına, travma yahut nörolojik hasara bağlı el ve kol sorunların tedavisinde bu coğrafyadaki en güzel hastaneyiz.”

Hastanelerinin, Türkiye Sıhhat Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon (TÜSKA) Enstitüsünden akreditasyon evrakı aldığını belirten Yaşar, “Şehir Hastaneleri içinde birinci sefer bu akreditasyon evrakı için bizim müracaatımız oldu. Birinci seferde akreditasyon evrakını alan tüm Türkiye’de tek hastaneyiz. Bununla birlikte, eğitim ile birlikte hizmet ve kalite standardında akreditasyona sahip olan yegane kent hastanesiyiz. Yaptığımız çalışmalarla, ağır emekle sonucunda hizmet ve kalite standardımızı geliştirerek, akreditasyon evrakını almaya hak kazandık. Bu, kıymetli bir muvaffakiyettir.” dedi.

Yaşar, TÜSKA’nın değerlendirmelerinin milletlerarası standartlar gözetilerek yapıldığının altını çizerek, bu evrakın alınmasının daha büyük maksatların yerine getirilebilmesi için koşul olduğunu vurguladı.

Bu süreçte milletlerarası kuruluşlardan eğitimle ilgili çeşitli akreditasyonları da aldıklarını anlatan Yaşar, şu bilgileri paylaştı:

“Bu kapsamda, bilhassa fizik tedavi ve rehabilitasyon branşıyla alakalı olarak eğitim akreditasyonun Avrupa Birliği’nce belirlenen standartları gereği, Avrupa Tıp Uzmanları Birliği (UEMS) kuruluşundan eğitim akreditasyonu aldık. Ayrıyeten, eklem hastalıkları özelinde de milletlerarası akreditasyon almış bir merkeziz. Artık aldığımız akreditasyon dokümanıyla hizmet ve kalitede artık Türkiye ve Türkiye sonlarını aşan bu coğrafyada ve milletlerarası alanda başkan kuruluşlardan biri olduk.”

“Türkiye, bulunduğumuz coğrafyada bu alanda bir birinci olacak”

Hedeflerinin her vakit daha kaliteli hizmet ve eğitim olduğunu vurgulayan Yaşar, “Bundan sonraki süreçte amacımız, mükemmeliyet merkezi olmak. Bunun için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Aldığımız bu akreditasyon dokümanıyla birlikte, mükemmeliyet merkezi olabilmek için birinci basamağı çıkmış olduk. Bunun için gururluyuz.” diye konuştu.

Başhekim Prof. Dr. Yaşar, hastanenin mükemmeliyet merkezi olarak tanımlandığında, bunun Türkiye için sıhhatte değerli bir itibar kaynağı olacağına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Uluslararası kapsamda, mükemmeliyet merkezinin rehabilitasyon branşıyla ilgili Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da da bir iki merkez tanımlanmış durumda. Türkiye’nin bulunduğu bu orta coğrafyada rastgele bir mükemmeliyet merkezi olan hastane tanımlanmamış. Mükemmeliyet Merkezi olmamız halinde, Türkiye, bulunduğumuz coğrafyada bu alanda bir birinci olacak.

Bundan sonra da Amerika’da yahut Japonya’daki örnek merkezlerle yarışır seviyeye geleceğiz. Şu anda da hastanemizde esasen o standartlarda hizmet ve eğitim veriyoruz. Bunu memleketler arası alanda kanıtlayıp, ülkemizde yapılan bu çalışmaları ortaya koymak ismine bu çok değerli. Bu evre için tüm çalışmalarımızı hızlandırdık, müracaatımızı yakın vakitte yapacağız.”

Hastanenin mükemmeliyet merkezi olmasıyla Türkiye’nin bu alanda dünyada daha ön plana çıkacağını belirten Yaşar, “Bu da yurt dışındaki hastaların ülkemize müracaatının daha da artmasına neden olacaktır.” dedi.

TÜSKA Enstitüsünce verilen akreditasyon evrakı nedir?

Ankara Kent Hastanesi Koordinatör Başhekim Yardımcısı ve Kalite Yöneticisi Dr. Filiz Denizli Ergen de akreditasyonun, bir sıhhat kuruluşunun verdiği hizmetin tanımlanan standartlara uygunluğunun herkesçe kabul gören bir kurum tarafından bağımsız olarak denetlenmesi manasına geldiğini söz ederek, Bu belgelendirme ile akredite olan sıhhat kuruluşunun ilgili standartlara uygun olarak hizmet sunduğu ve hizmetin de kalite teminatı altında olduğu bilinir.” dedi.

Kaynak: AA / Yeşim Sert Karaaslan – Sıhhat