Yabancı ekonomistler, TCMB’nin artışa devam etmesini bekliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günkü Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini 500 baz...

Yabancı ekonomistler, TCMB’nin artışa devam etmesini bekliyor

yabanci ekonomistler tcmbnin artisa devam etmesini bekliyor rgsn

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günkü Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini 500 baz puan artırması beklenirken, 600 baz puanlık artışın da seçenekler arasında yer alması bekleniyor.

Enflasyonla mücadele kapsamında TCMB’nin enflasyonun ana eğilimini düşürmeye yönelik sıkı para politikasını sürdürmesi bekleniyor.

Societe Generale Orta Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika (CEEMEA) Stratejisti Marek Drimal, değerlendirmesinde TCMB’nin Eylül ayında politika faizinde büyük bir artış daha yapabileceğini belirtti.

Politika faizinin piyasanın yüzde 30 beklentisine kıyasla bu kez 600 baz puan artırılarak yüzde 31’e çıkarılabileceğini öngören Drimal, Türkiye’de son aylarda enflasyonun canlanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın para politikası adımlarını onaylaması dikkate alındığında, ” Enflasyon sorunuyla mücadele için bankanın beklentileri aşabileceğini ifade etti.

“Daha büyük bir faiz artışı göz ardı edilemez”

Daha büyük bir artışın bile göz ardı edilemeyeceğini belirten Drimal, “Bunun daha küçük bir artıştan daha olası olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki aylarda daha da sıkılaşma bekleniyor ve yılın 4. çeyreğinde 600 baz puanlık bir artış öngörüyoruz. ” değerlendirmesini yaptı.

Bluebay Portföy Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash de TCMB’nin politika faizini 500 baz puan artıracağını öngördü.

AA Finans’ın TCMB Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin beklenti anketine katılan ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 500 baz puan artırılarak yüzde 30’a indirileceğini tahmin ediyor.

Geçen ay yapılan PPK toplantısında politika faizi 750 baz puan artırılarak yüzde 17,50’den yüzde 25’e çıkarıldı.

Kaynak: AA