Sosyal medya gelirlerine RADAR! Bakan Nebati: Haksız kazanç elde eden 50 bin kişi tespit edildi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün yaptığı yazılı açıklamada; Covid-19 salgınının da tesiriyle tüm...

Sosyal medya gelirlerine RADAR! Bakan Nebati: Haksız kazanç elde eden 50 bin kişi tespit edildi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün yaptığı yazılı açıklamada; Covid-19 salgınının da tesiriyle tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de e-ticaret bölümünün süratle büyüdüğü bu süreçte, sanal ticaret pazarları aracılığıyla gerçekleşen ticari süreçlerin mali kontrolünün ehemmiyet arz ettiğini kaydetti.

“VERGİ KAYIPLARI AYRINTILI İNCELENİP TAHLİL EDİLİYOR”

Nebati, E-ticaret dalının sağlıklı büyümesine katkı sağlamak suretiyle, Risk Tahlili Genel Müdürlü tarafından yürütülen kapsamlı çalışmalar sonucunda, oluşabilecek vergi kayıplarını ayrıntılı bir biçimde inceleyip tahlil ettiklerini vurguladı.

“3 BİN 500 KİŞİ İÇİN SAHA KONTROLLERİNE BAŞLANDI”

E-ticaret ile ortaya çıkan iş modelleri, pazarlama stratejileri ve yenilikçi bir altyapı anlayışı ile kurulan RADAR sisteminin yakından izlendiğini belirten Bakan Nebati, “Elde edilen gelir bazında bugüne dek 6 bin mükellef tahlil edildi, gelirlerini kısmen yahut büsbütün beyan dışı bırakan mükellefler özelinde saha kontrollerine başlandı. Bu kontrollerin sıklığı ve çapını artıracak ve dala yönelik tüm bilginin mali ve finansal boyutunu yakından izleyeceğiz. Toplumsal medya üzerinden elde edilen reklam gelirleri, canlı yayın platform gelirleri, içerik üretim gelirleri, çevirim içi oyun gelirleri, yani kısaca toplumsal medya gelirlerinin vergisel yükümlülüklerini yakından izliyoruz.” tabirlerini kullandı.

50 BİN KİŞİ VERGİSEL YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ

Vergilerini ödeyemeyenlerin belirlendiğini vurgulayan Hazine ve Maliye Bakanı, “Bugüne dek Youtube, Facebook, Instagram, Bigo Live, Twitch, TikTok, Dlive ve Scorp mecraları üzerinden yapılan tahliller sonucu, 65 bin kişi tahlil edildi. 50 bin kişinin, toplumsal medya aracılığı ile elde ettiği gelirler üzerinden vergisel yükümlülüklerini kısmen yahut büsbütün yerine getirmediği tespit edildi. Birinci etapta 3 bin 500 kişi için saha kontrollerine başlandı. Kayıt dışılığın Hazinemize yarattığı yük ile gayrette toplumsal medya gelirleri, önümüzdeki süreçte çok daha yakından izleyeceğimiz bir başlık olacak” diye konuştu.

“DİJİTAL GÖÇEBELER DE YAKIN TAKİBİMİZDE”

Nebati, oyun teknolojileri bölümündeki süratli büyüme trendinin kayıt dışı ile çabayı de hızlandırdığına vurgu yaparak, “E-spor bölümünde elde edilen oyuncu, turnuva, kulüp, reklam bazlı tüm gelirler RADAR sistemi tarafından yakından izleniyor. Bugüne dek yapılan çalışmalar kapsamına giren 3 bin kişilik tahlilde 588 kişi için süreç başlatıldı. Öteki yandan, mekansal kısıtlama olmaksızın, uzaktan çalışma yolu ile gelir elde eden dijital göçebeler de kayıt dışı ile gayrette Bakanlığımızın yakın takibinde yer alıyor. Risk Tahlili Genel Müdürlüğümüz tarafından, hür çalışan yazılımcılar, grafik ve tasarım üzere hizmetler veren dijital göçebeler, aracı platformlar üzerinden tespit edilmiş olup, gerekli süreçler başlatılmıştır” sözlerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / İktisat