Dolar/TL, 18,44 seviyesini aşarak haftaya rekorla başladı

Geçtiğimiz hafta Fed’in faiz kararını açıklamasının akabinde piyasalar hareketlendi. Amerikan Merkez Bankası, faizleri 75 baz...

Dolar/TL, 18,44 seviyesini aşarak haftaya rekorla başladı

Geçtiğimiz hafta Fed’in faiz kararını açıklamasının akabinde piyasalar hareketlendi. Amerikan Merkez Bankası, faizleri 75 baz puan artırarak yüzde 3,25’e yükseltti. Değerli merkez bankalarının da faiz artışına gitmesiyle birlikte dolar, paha artışına devam etti.

DOLAR ENDEKSİNDE 20 YIL SONRA BİR İLK

Diğer yandan resesyon telaşlarının artması dünya iktisadında yaşanan daralma, dolara olan talebin artmasına neden oldu. Talep artışı ile birlikte dolar kıymetine değer katarak yeni haftaya merhaba dedi. Bu gelişmelerin akabinde dolar endeksi 20 yıl sonra birinci sefer 112’yi aşarak rekor kırdı. Güç krizinin sterlin ve euroyu baskılaması da doların yükselmesine neden oldu.

DOLAR SERT YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Pazartesi sabah saatleri itibariyle pahalı dolar 18,44 liradan süreç görmeye başladı. Dolar geçtiğimiz haftayı 18,40 liradan kapatmıştı. Güç piyasalarındaki sıkıntılar, Rus-Ukrayna Savaşı’nın devam etmesi, Avrupa Bölgesinde yaşanan ekonomik daralmanın doların artışını tetikleyeceği düşünülüyor.

STERLİNE KARŞI SON 37 YILIN REKORUNU KIRDI

Diğer yandan dolar, sterline karşı son 37 yılın rekorunu kırdı. Sterlinde ağır kaybın akabinde sterlin/dolar paritesi de 1,1150 ile 37 yılın en düşük düzeyine geldi.