Türk-İş Lideri Atalay, “Kırmızı çizgimiz” diyerek minimum fiyat artırımı için sayı verdi: Bunun altını kabul etmeyiz

Aralık ayına girilmesiyle taban fiyatta artırım pazarlığında maraton da başladı. Taban Fiyat Tespit Komitesi birinci...

Türk-İş Lideri Atalay, “Kırmızı çizgimiz” diyerek minimum fiyat artırımı için sayı verdi: Bunun altını kabul etmeyiz

Aralık ayına girilmesiyle taban fiyatta artırım pazarlığında maraton da başladı. Taban Fiyat Tespit Komitesi birinci toplantısını 7 Aralık’ta, ikinci toplantısını ise 14 Aralık’ta gerçekleştirecek. Milyonlar çıkacak kararı heyecanla beklerken, Türk-İş Lideri Ergün Atalay TRT Haber’de taban fiyata dair değerlendirmelerde bulunarak 2023 yılında geçerli olacak taban fiyata ait emekçi bölümünün beklentisini açıkladı.

“İŞÇİNİN KIRMIZI ÇİZGİSİ 7 BİN 785 TL”

Hükümet kanadı ve patron temsilcileriyle bir uzlaşı halinde süreci ilerletmek istediklerini söyleyen Atalay, minimum fiyatın en düşük 7 bin 785 lira olması gerektiğini söyledi. Atalay, “Bunun altında bir sayısı kabul etmemiz mümkün değil. Bu sayı kırmızı çizgi. Bu sayının altında bir mevzuyla ilgili masada olmayız” dedi.

“GIDA DA ARTIŞ YÜZDE 138”

Gıda fiyatlarıyla ilgili de konuşan Atalay, “Gıda da artış yüzde 138. Neyin ne olduğunu biz A’dan Z’ye biliyoruz. Bunlar göz önünde bulundurulmalı ve o denli bir sayı bize getirilmeli. İnsan odaklı bir çalışma olması lazım. Sendikalar, STK’lar, patronlar insan odaklı bir çalışma yapmak mecburiyetinde” tabirlerini kullandı.

“İŞÇİNİN BİR ÇOK SORUNU VAR”

Gündemde çalışanın birçok sorunu olduğunu söz eden Atalay, “EYT var bizim meselemiz, süreksiz emekçi var bizim meselemiz, vergi var bizim sıkıntımız, iş kazaları var bizim problemimiz. Bunlar minimum fiyat kadar kıymetli sorunlar” formunda konuştu.