Taliban’dan Amerikan medyasına yasak açıklaması!

Söz konusu kuruluşların tepki içeren açıklamalarda bulunması üzerine Taliban hükümeti yasağı savunan yeni bir açıklamda...

Taliban’dan Amerikan medyasına yasak açıklaması!

Söz konusu kuruluşların tepki içeren açıklamalarda bulunması üzerine Taliban hükümeti yasağı savunan yeni bir açıklamda bulundu. Taliban, bu yayınların Afganistan’daki yasaları defalarca çiğnediğini vurguladı.

TALİBAN’DAN AÇIKLAMA

VOA’dan yapılan açıklamada “VOA ve RFE/RL’in Afganistan’daki uzantısı olan Azadi Radyo’ya getirilen yasak, Taliban’ın Enformasyon ve Kültür Bakanlığı’nın radyo programlarının içerikleri hakkında şikayetler aldığını bildirmesinden bir gün sonra yürürlüğe girdi.” denildi.

Bu gelişme üzerine Taliban Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdül Kahar Balki, VOA’ya yazılı bir açıklama gönderdi.

Balki’nin yazılı açıklamasında, “Afganistan basın yasalarına sahip ve bu yasaları art arda ihlal eden her yayın kuruluşunun Afganistan içinde yayın yapma ve Afganistan’dan bildirme imtiyazları ellerinden alınacaktır. VOA ve Radyo Azadi bu yasalara riayet etmedi, yasaları art arda ihlal etti, profesyonellik göstermeyi başaramadı ve bu nedenle yayınları yasaklandı” ifadelerine yer verildi.

Amerikan hükümetinin fonlarıyla desteklendiği belirtilen VOA ve RFE/RL ise bağımsız gazetecilik ilkeleriyle hareket ettiklerini ifade ederek kendini savunuyor. .