“Toprağıma Minnettarım” projesi çiftçileri desteklemeye devam ediyor

İGSAŞ, “Toprağıma Minnettarım” isimli toplumsal sorumluluk projesi ile farkındalık çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor. Prof....

“Toprağıma Minnettarım” projesi çiftçileri desteklemeye devam ediyor

İGSAŞ, “Toprağıma Minnettarım” isimli toplumsal sorumluluk projesi ile farkındalık çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor. Prof. Dr. Mehmet Güçlü danışmanlığında, klâsik “İGSAŞ Çiftçi Buluşmalarını” düzenleyen şirket, son olarak Rize ve Amasya Merzifon’daki çiftçilerle bir ortaya geldi.

23 Mayıs Rize’de, 25 Mayıs ise Amasya Merzifon’da Ziraat Odalarında düzenlenen toplantılar, şirket yöneticilerinin yanı sıra bitkisel üretim yapan tüm üreticilerle birlikte bölgede faal olan oda ve birlikler, çiftçiler ve ziraî girdi temin eden kurum ve kuruluşların temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleştirildi.

Toprağına minnet duyan, emek vererek işleyen çiftçilerle olan buluşmalarını klasik hale getiren şirket, 5 yıldır çiftçiler için Antalya’da bulunan YLDZ Laboratuvarında su gübre, yaprak ve toprak tahlili yaparak yanlışsız gübreleme konusunda eğitimler veriyor. Bu buluşmalarda Prof. Dr. Güçlü, çiftçilere toprak bilimi alanındaki son gelişmeleri, çay, arpa, buğday, ayçiçeği, mısır ve şeker pancarı gübreleme konusundaki en yeterli uygulamaları ve yenilikçi arazi idaresi yaklaşımlarını aktarıyor. Tarlalar da gezilerek bitki gelişim durumları hakkında inceleme ve değerlendirmeler yerinde yapılıyor.

Rize buluşmasında ise bölgeye özel olarak birinci kere üretilen 25.5.10 kompoze özel çay gübresinin tanıtımı yapıldı. Şirket bu buluşmalar sayesinde çiftçilerle direkt bağlantı kurarak, gerçek bitki besleme yolları ile toprak sıhhatinin değerini ve uygun gübreleme tekniklerinin mahsul verimliliğini artırmadaki rolünü en hakikat formda aktarmayı hedefliyor.

SAMSUN VE HATAY’A İKİ YENİ GÜBRE FABRİKASI KURACAK

Bu yılın sonunda Samsun ve Hatay’daki iki fabrika yatırımıyla üretim kapasitesini artırmayı planlayan şirket, satış hacmini ve cirosunu da yükseltecek. Samsun’da inşası devam eden yıllık 200 bin ton üretim kapasiteli organominarel kompoze gübre fabrikasının bu yılın son çeyreğinde üretime geçmesi beklenirken, Hatay’daki yıllık 250 bin ton kapasiteli kompoze gübre fabrika yatırımının ise 2024 sonunda devreye alınması hedefleniyor. Sektörel yenilikleri yakından takip eden şirket, her iki yatırımın hayata geçmesiyle Türkiye’nin tüm bölgelerini kapsamanın yanı sıra her tarım eserine özel gübrelerle de eser portföyünü genişletmeye devam edip, üreticilerin hizmetine sunacak.