Cumhurbaşkanı Erdoğan, TDBB 6. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kendi ortalarında çıkarlarına uygun formda kapalı yahut açık her türlü iş...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TDBB 6. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kendi ortalarında çıkarlarına uygun formda kapalı yahut açık her türlü iş birliğini yapanların, Birliğimizin faaliyetlerine farklı gözle bakmalarını ikili standart olarak değerlendiriyorum. Biz bunların hiçbirine aldırmadık. Aldırmayacağız.” dedi.

Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) 6. Olağan Genel Konseyi’nde yaptığı konuşmada, giderek tesiri artan global, siyasi ve ekonomik krizlerin bu cins iş birliklerini daha değerli hale getirdiğini söyledi.

Türk Devletleri Teşkilatı ile TDBB nezdinde somutlaşan iş birliğinin coğrafik, demokratik, ekonomik ve siyasi kapasite olarak herkese eşsiz fırsatlar sunduğunu aktaran Erdoğan, “Bir elin nesi var, iki elin sesi var.” atasözünü anımsatarak bu anlayıştan hareketle Teşkilatın ve Birliğin kapsamını, tesirini, derinliğini artırmak için çok daha fazla çalışmaları gerektiğinin altını çizdi.

Yeniden yapılanan global idare sistemi içinde ülkelerinin hak ettiği yeri almasını fakat bu biçimde temin edebileceklerini belirten Erdoğan, “Bunun için birliğimizin bilgi ve deneyim paylaşımı, eğitim, kurumsal bağlantı, kardeş kentler, toplumsal ve kültürel etkinlikler çalışma ziyaretleri ve yayınlarla ortaya koyduğu faaliyetleri artırarak sürdürmeliyiz. Coğrafyamızın genişliği bu çalışmalar için pürüz değil tam bilakis eşsiz bir zenginliktir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, günümüzde İpek Yolu üzere kadim ticaret yollarının dahi yeni kara yolu ve demir yolu sınırları inşa edilerek tekrar canlandırılmaya çalışıldığını anlatarak İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan siyasi ittifakların ve güvenlik paklarının sorgulandığını aktardı.

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, tüm devletleri bir ortaya getiren yapıların ıslahata tabi tutulması tartışmalarının yaygınlaştığını tabir eden Erdoğan, krizlerin pençesinde kıvranan toplumların kendilerine yeni çıkış yolları aradığını lisana getirdi. Erdoğan, bu türlü bir iklimde kendi tarih, kültür ve medeniyet miraslarına sahip çıkmaları kadar tabi bir durum olamayacağını vurgulayarak şunları söyledi:

“Kendi ortalarında çıkarlarına uygun formda bâtın yahut açık her türlü iş birliğini yapanların, Birliğimizin faaliyetlerine farklı gözle bakmalarını ikili standart olarak değerlendiriyorum. Biz bunların hiçbirine aldırmadık. Aldırmayacağız. Kentlerimizi, tarihi ve kültürel kimliğini koruyarak geliştirmenin yollarını arayacağız. Kentlerimizi, günümüz gereksinimlerine uygun altyapılar ve yapıtlarla donatmayı sürdüreceğiz. Kentlerimizi insanları ortasında yakın bağlar kurarak birebir bedenin uzuvları üzere bütünleştireceğiz. Kentlerimizi, birikimlerimizi ve imkanlarımızı paylaşarak ortak meskenlerimiz haline dönüştüreceğiz. Bir ortaya gelmek, bu azim ve kararlılığın birinci adımıdır. Bunu sürdürmek ve büyütmek, gelişmenin işaretidir. Beraberce çalışmak ve sonuçlar elde etmek ise muvaffakiyetin ta kendisidir. Hamdolsun, biriz, beraberiz ve büyüyoruz. Artık bunu her alanda başarılarla taçlandırma vaktidir.”

“Ülkemiz tüm birikimini, imkanlarını ve potansiyelini sizlerle birlikte kullanmaya hazırdır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:

“Anadolu’daki bin yıllık varlığı, 600 asırlık cihan hakimiyeti ve önümüzdeki sene 100. yılını dolduracak genç cumhuriyetiyle Türkiye, yüreğini sizlere sonuna kadar açmıştır. Ülkemiz tüm birikimini, imkanlarını ve potansiyelini sizlerle bir arada kullanmaya hazırdır. Biz tüm bunları siyasi bir telaffuz olarak değil, kalbimizden kopup gelen bir hissiyat olarak söz ediyoruz. Sizlerin de bize tıpkı hislerle yaklaştığınızdan en küçük bir kuşkum yoktur. Biz belediyelerdeki çalışmalarımızı ‘Kalkınma yerelden başlar.’ anlayışıyla yürüten bir takımız. Burasını da ‘Birlik ve beraberlik yerelden başlar.’ yaklaşımıyla daha büyük maksatlara, daha büyük vizyonlara hakikat yol almamızı sağlayacak bir platform olarak kabul ediyorum. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak, bu doğrultuda attığınız her adımda yanınızda olacağımı da bilhassa belirtmek istiyorum.”

Erdoğan, TDBB’nin 6. Olağan Genel Heyeti’nin hayırlara vesile olmasını dileyerek kelamlarını sonlandırdı.

Notlar

Programa, TBMM Lideri Mustafa Şentop, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, TDBB Lideri ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe ile Türkiye ve TDBB’den belediye liderleri katıldı.

Konuşmasının akabinde Erdoğan’a, Altay tarafından Tonyukuk Yazıtı’nın minyatürü ikram edildi. Program, fotoğraf çekimiyle sona erdi.

(Bitti)

AA / Elif Küçük – Siyaset