Sosyal konut projesinde ilk temel ne zaman atılacak? Merak edilen soru yanıt buldu

Dün Ankara’da büyük bir merasimle ayrıntıları paylaşılan toplumsal konut projesi için müracaatlar bugün prestijiyle başladı....

Sosyal konut projesinde ilk temel ne zaman atılacak? Merak edilen soru yanıt buldu

Dün Ankara’da büyük bir merasimle ayrıntıları paylaşılan toplumsal konut projesi için müracaatlar bugün prestijiyle başladı. Saat 12.45 prestijiyle projeye 224 binden fazla müracaat yapıldı. Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da bir basın toplantısı düzenleyerek müracaatlara ait birinci sayıları ve detayları paylaştı.

“YOĞUN BİR İLGİ VAR”

Kurum, “Türkiye gereksinimi olan her eseri her hizmeti üretme kapasitesine sahip bir ülkedir. Kendi vizyonumuz ve amaçlarımız var. 20 yıldır daima toplumsal devletin temel misyonu olan toplumsal konutu önceliklerimiz ortasında gördük. Daha fazla vatandaşımızın konut sahibi olabilmesi için çalışıyoruz. Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesini yürütüyoruz. Tüm kentlerde projeye ağır ilgi var. Bizleri arayıp tek tek bilgi alıyor ve teşekkür ediyorlar. Dünden beri telefonlarımız susmuyor.” dedi.

TEMELİ EKİM’DE ATILACAK

Bakan ayrıyeten projede birinci temelin Ekim ayında atılacağını belirterek, “İlk temeli, Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle ekim ayında atacağız.” tabirlerini kullandı.

“KİRA VE KONUT FİYATLARININ DÜŞMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

Kurum açıklamalarına şöyle devam etti: “Emekli ve gençlere 50’şer bin konut kontenjanı sağlandı. 2+1 için 608, 3+1 konut için 850 bin TL ödeme yapılacak. Ödemeler mukavelelere imza atıldıktan sonra başlayacak. Toplam daire bedelinin yüzde 10’u peşinat olarak ödenecek. Konutta taksit ödemeleri kura değil mukavele yapıldığı tarih prestijiyle başlayacak. Toplumsal konutta 18 yaşından büyük çocuk varsa tıpkı haneden iki müracaat yapılabilir. Toplumsal konutlarda borç ödenene dek satış hakkı olmayacak, kiralama hakkı tanınacak. Dükkan ve arsa müracaatları 10 Ekim-7 Kasım ortasında yapılacak. Bugün müracaat yapanla ekim ayının sonunda müracaat yapan ortasında hiçbir fark yok. Noter huzurunda kuralarımızı çekeceğiz. Adaletli bir formda bu süreci yöneteceğiz. Kira/konut fiyatlarının düşmesini sağlayacağız”

KADEMELİ BAŞVURU

Çevrim içi müracaatta yaşanabilecek yoğunluğun önüne geçebilmek için e-devlet üzerinden müracaatları kademeli olarak alınıyor. Bugün TC kimlik numarasının son hanesi 0 olan vatandaşlar müracaat yapabilecek. 2,4,6,8 numaralar da sırasıyla yarından itibaren başvurabilecek. 19 Eylül 2022 Pazartesi gününden itibaren ise rastgele bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar müracaatlarını iletebilecek.

KONUT FİYATLARI

2+1 konut: 608 bin lira (2 bin 280 lira taksit, 240 ay vade)

3+1 konut: 850 bin lira (3 bin 187 lira taksit, 240 ay vade)

Başvuru bedeli: 500 lira

ARSA FİYATLARI

350-500 metrekarelik yerler: 192 bin 500 lira (1604 lira taksit, 10 yıl vade)

Hisseli parseller: 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla (937 liradan başlayan taksit, 10 yıl vade)

Başvuru bedeli: 500 lira

İŞ YERİ FİYATLARI

350-350 bin liradan başlayan fiyatlarla (2 bin 633 liradan başlayan taksit, 120 ay vade)

Başvuru bedeli: 2000 lira