İcra düzenlemesinin yeni detayları ortaya çıktı! 15 Ağustos’a kadar icra işlemi olan dosyalar kapsamda olacak

Ekonomi idaresinin uzun müddettir üstünde çalıştığı dar gelirlilere yönelik dayanak paketinde sona gelindi. Dar gelirli...

İcra düzenlemesinin yeni detayları ortaya çıktı! 15 Ağustos’a kadar icra işlemi olan dosyalar kapsamda olacak

Ekonomi idaresinin uzun müddettir üstünde çalıştığı dar gelirlilere yönelik dayanak paketinde sona gelindi. Dar gelirli 9 milyona yakın vatandaşın 30 milyar lira fiyatındaki borçlarının tasfiye edileceği evvelki gün açıklanmıştı.

BİRDEN FAZLA İCRA EVRAKI KAPSAM DAHİLİNDE

Kabinede de bedellendirilen icra ve haciz sıkıntılarını çözecek pakete ait detaylar da ortaya çıkmaya başladı. NTV’de yer alan habere nazaran; ailelerin birden fazla icra evrakı kapsam dahilinde olabilecek.

SON TARİH 15 AĞUSTOS

Düzenleme toplam 9 milyon belgeyi kapsayacak. 15 Ağustos 2022 tarihine kadar icra süreci olan evraklar kapsamda olacak.

2 BİN LİRAYA KADAR OLAN BORÇLAR İCRADAN DÜŞECEK

Yeni düzenlemeyle 2 bin liraya kadar olan borçlar icradan düşecek. Adalet, Hazine ve Maliye, Güç ve Natürel Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının bir ay mühletince teknik çalışmasını yürüttüğü yeni icra düzenlemesinin yasalaşmasıyla 2 bin liraya kadar olan borçları kapsayan icra belgeleri tasfiye edilecek.

DÜZENLEME NE VAKİT?

Kanun değişikliği çalışmalarına Adalet Bakanlığınca başlandı, düzenlemenin yeni yasama devrinin 1 Ekim’de başlamasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) gündemine gelmesi bekleniyor.