Türk doğaltaşı İtalya’da ağırlığını koydu

Türk doğaltaş ihracatçıları Çin’in gerisinden dünyanın en fazla doğaltaş ihracatı yapan ikinci ülkesi İtalya’dan yeni...

Türk doğaltaşı İtalya’da ağırlığını koydu

Türk doğaltaş ihracatçıları Çin’in gerisinden dünyanın en fazla doğaltaş ihracatı yapan ikinci ülkesi İtalya’dan yeni ticari ilişkilerle döndü.

İtalya’nın Verona kentinde 27 Eylül- 30 Eylül 2022 tarihleri ortasında düzenlenen ve bilhassa işlenmiş katma bedelli doğaltaş eserlerinin ithalatçılarının ve mimarların ağır ilgi gösterdiği Avrupa’nın en büyük doğaltaş fuarı Marmomac 2022 International Exhibition of Stone Design and Technology Fuarı’nda Türk doğaltaşları sergilendi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği, Marmomacc Uluslarası Doğaltaş Fuarı ile eş vakitli olarak, “Sektörel Ticaret Heyeti” tertibi düzenledi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Lideri İbrahim Alimoğlu, “İtalya’nın 2020 yılında 336 milyon dolarlık doğaltaş ithalatı 2021 yılında 427 milyon dolara yükseldi. Türkiye, İtalya’nın doğaltaş ithalatından yüzde 5,6’lık hisse alıyor. Doğaltaş ihracatında dünya üçüncüsü, mermer-traverten ihracatında ise dünya birincisi olan ülkemizin İtalya’nın doğataş ithalatından daha fazla hisse almasını istiyoruz. Birliğimizce Marmomacc Memleketler arası Doğaltaş Fuarı ile eş vakitli olarak Sektörel Ticaret Heyeti organizasyonumuzu 13 firmamızdan 15 temsilcimizin iştirakiyle gerçekleştirdik.” dedi.

Alimoğlu, Marmomac Fuarı’nın doğaltaş dalındaki en son gelişmeleri keşfetme, doğaltaş sanayisindeki en gelişmiş teknolojileri ve en ileri taş sürece sistemlerini görmek için en kıymetli platformlardan biri olduğuna değindi.

“Sektörel Ticaret Heyeti Tertibine katılan firmalarımız İtalya’da değerli ticari irtibatlara imza attılar. Birebir vakitte heyet iştirakçisi firmalarımızın yeterli örnekleri yerinde görmesi, farklı uygulamaları kendi süreçlerine uygulaması için fuar alanında birinci gün İtalyan firmalara ziyaret gerçekleştirdik. Heyet tertibinin ikinci günü Fuar alanında gerçekleşen görüşmelerde heyet iştirakçileri ortalama 5 İtalyan firma ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Tertip müddetince üç firma tesisini ziyaret edip, üretim, sürece ve satış süreçlerini birebir inceledik. Fuarın ulusal iştirak tertibini bu yıl 12’inci kere düzenleyen İstanbul Maden İhracatçıları Birliğimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

Marmomacc Uluslarası Doğaltaş Fuarı’na ve Ticaret Heyeti tertibine Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri İbrahim ALİMOĞLU, İdare Konseyi Üyeleri İrfan ÇELİKTEN ve Olcay ARSLAN katıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı