Perakendede Verinin Gücü Kümpem Konferansı’nda Masaya Yatırıldı

Migros ve Koç Üniversitesi iş birliğinde 21. yılında dünyaca ünlü üniversitelerin akademisyenleri ve perakende kesiminin...

Perakendede Verinin Gücü Kümpem Konferansı’nda Masaya Yatırıldı

Migros ve Koç Üniversitesi iş birliğinde 21. yılında dünyaca ünlü üniversitelerin akademisyenleri ve perakende kesiminin önde gelen isimlerini bir ortaya getiren 11.KÜMPEM Forum Perakende Konferansını düzenlendi. Konferansın bu yılki teması “Perakendede İş Zekası” oldu.

Migros ve Koç Üniversitesi iş birliğinde kurulan KÜMPEM’in (Koç Üniversitesi-Migros Perakende Eğitim Merkezi) perakende bölümündeki trendleri ve yeni mevzuları konuşmak üzere alanında uzman isimleri bir ortaya getirdiği KÜMPEM Forum Perakende Konferansı, gerçekleştirildi. Bu yıl 11. sefer düzenlenen aktifliğin ana teması “Perakendede İş Zekası” oldu. Konferansta, dijital dönüşüm sayesinde pazar ve operasyonlara ilişkin gerçek dataları çarçabuk izleyebilen perakende markalarının bu dataları işleyerek bilgi ve kestirimlere dönüştürme ve bu sayede hem verimli hem de sürdürülebilir iş modellerini geliştirme örneklerini on farklı ülkeden seçkin üniversitelerin akademisyenleri ve kesimin kıymetli isimleri aktardı. Koç Üniversitesinde gerçekleşen akademik buluşma sonrasında perakende dal buluşmasına imza atıldı.

Konferans kapsamında KÜMPEM Forum Yöneticisi Dr. Meltem Kayhan moderatörlüğünde düzenlenen “Perakendede Datanın Gücü ile Karar Alma” bahisli panelde, Mimeda Yönetici Yöneticisi Kına Demirel “Perakende Medya: Medyanın 3. Dalgası”, Amazon Web Services Kurumsal Tahliller ve Hizmetler Yöneticisi Hasan Basri Akırmak “Amaca Yönelik Analitik ve Yapay Zeka ile Perakendede İnovasyonu Hızlandırma” ve Mall IQ Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Batu Sat “Gerçek-zamanlı Aksiyon Alınabilir Alışveriş Niyeti Tahminlemesi” mevzularında görüşlerini belirtti.

Migros’un 25 yıldır veriye yatırım yapan bir şirket olduğunu, 2021 yılında da Türkiye’nin birinci perakende medya şirketi Mimeda’yı kurduğunu söyleyen Mimeda Yönetici Yöneticisi Kına Demirel,“Mimeda ile reklamverenlere 16 farklı kanal sunuyoruz. Reklamverenler benim müşterim kim, müşterimin sepetinde ne var, müşterinin sadakati ne durumda, markam nerede olmalı üzere sorularının cevabını elimizdeki verilerle çarçabuk alabiliyor. Fakat yalnızca veriye sahip olmak kâfi olmuyor. Güç ve gerekli olan ondan yorum çıkartabilmek. Data tahlili, iç görü ve aksiyon sonucunda muvaffakiyet geliyor” dedi.

Makine öğrenmesinin 20-25 yıl evvel kullanılmaya başladığını, günümüzde çok farklı noktalara ulaştığını belirten Amazon Web Services Kurumsal Tahliller ve Hizmetler Yöneticisi Hasan Basri Akırmak, şunları söyledi: “150’den fazla ülkede günlük 400 milyon eseri farklı noktalara teslim ediyoruz. Bunların hepsini gerçek vakitli olarak takip ediyoruz. Dağıtım merkezlerimizde insanların yanında robotları da kullanıyoruz. Sıkıntıları çözmek için yapay zekayı kullanıyoruz. Son 5-6 yıldır derin öğrenmeye yatırım yapıyoruz.”

Mall IQ Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Batu Sat, “Mall IQ ile müşterilerimiz için fizikî dünyayı dijitalleştiriyoruz. Müşterilerimizin görünür olmadığı yerde devreye giriyoruz. Tüketiciler ödeme ve alışveriş davranışlarını değiştirmeye çok açık. Onların düşünme biçimini anlamaya çalışıyoruz. Ferdileştirme için de âlâ data ve yapay zekâ gerekiyor” dedi.

KÜMPEM Forum Yöneticisi Dr. Meltem Kayhan, “Türkiye’de çok nadir olan üniversite-sanayi iş birliklerinden biri olan KÜMPEM Forum, 20. yılını geride bıraktı. Koç Üniversitesi ve Migros’un bu uzun stratejik birlikteliğindeki KÜMPEM kapsamında yapılan ulusal ve milletlerarası alanda sayısız doktora tezi, teknoloji transferi, multidisipliner araştırmalar, bilimsel ve bölüm uygulamalarının çok taraflı katkıları oldu” dedi.

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi ve KÜMPEM Forum Akademik Yöneticisi Prof. Dr. Gürhan Kök, “Koç Üniversitesi’nde perakende alanında çalışan hocalarımız ve doktora öğrencilerimiz var. Bu alana büyük kıymet veriyoruz. Omnichannel ve online kanaldaki hareketliliği hem akademik çalışmalarda hem de müşteri taleplerinde görebiliyoruz. Gelişen süratli dünyada perakendecilerle birlikte çalışarak daha çeşitli işler çıkartabileceğine inanıyoruz” dedi.

Rotterdam School of Management Erasmus Üniversitesi’nden Lojistik ve Operasyon İdaresi alanında Prof. Dr. Rene de Koster, “Robotik Sipariş Karşılama Merkezlerinde Gelişmiş Depolama Politikaları” konusunda yaptığı konuşmasında, “Artık neredeyse hiç insanın olmadığı depolar var. Otonom taşınabilir robot sistemleri ise beşerlerle birlikte siparişlerin hazırlanmasını sağlıyor. Beşerlerle robotlar çalıştığında nasıl oluyor diye bir deney yaptık. Birinci hedefimiz verimlilik konusundaki farklılığı görmekti. Robot-insan ortak çalışmasında insan önder olduğunda verimlilik artıyor” dedi.

Stockholm Business School’dan Operasyon İdaresi alanında Doç. Dr. Fredrik Eng-Larsson, “Hızlı, Muteber, Ucuz ve Sürdürülebilir – Müşteriler, son mil teslimatta sahiden neye bedel veriyor? konusunda yaptığı konuşmasında, “Teslimatta yalnızca sürat değerli değildir. Alışverişte müşteriler tercihlerinin olmasını seviyor fakat çok fazla alternatif olduğunda başları karışabiliyor. Yaptığımız araştırmaya nazaran müşteriler beklemek yerine daha fazla teslimat fiyatı ödemeyi kabul ediyor. Birebir vakitte sürdürülebilirliğe kıymet verilerek yapılan teslimatta da daha fazla ödeme yapmaya razı. Omnichannel yerine yalnızca online siparişin kullanıldığı sistemlere baktığımızda iade oranlarının yüzde 40 ile çok yüksek olduğunu görüyoruz. Bu da daha fazla karbon salımı ve israf demek” dedi.

Münih Teknik Üniversitesi’nden Tedarik ve Paha Zinciri İdaresi Kısmı Lideri Prof. Dr. Alexander Hübner, “Market perakendesinde son kullanma tarihlerine nazaran seçim” konusunda yaptığı konuşmasında, dünyada üretilen besinin 3’te birinin israf edildiğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Avrupa Birliği’nde kişi başına yıllık 344 kg besin israf ediliyor ve 143 milyon Euro’ya denk geliyor. Doğal ki bunun değerli birtakım sonuçları var. 1 trilyon dolara tekabül eden sera gazı emisyonlarına sebep oluyor. Dünyada besin israfının en çok yapıldığı ülkeler Çin ve ABD. Global tesirlerin yanı sıra besin israfının bir de maliyeti var. Birleşmiş Milletler’in 2030 maksatlarına ulaşmak için evvel kaynağında ayrıştırmalı, sonra da yine değerlendirmeliyiz.”

Clemson Üniversitesi’nden İdare Bilimi alanında Doç. Dr. Serkan Aktürk, “Çok kanallı alanda dataya dayalı kararlar nasıl alınır?” konusunda yaptığı konuşmasında, “Bundan 10 yıl evvel kanallar birbiriyle irtibat kurmuyordu. Çoklu kanalda mağaza ve online birbiriyle bağlantıya giriyor. Müşteriler online sipariş ver, mağazadan gel al üzere her kanaldan sipariş verebildikleri ya da iade edebildikleri imkanlara sahip. Online’dan yapılan alışverişler de mağazaya trafik sağlıyor. Müşterilerine kendini ayrıcalıklı hissettiren, farklı hizmetler sunan, bilgi odaklı bir kurum kültürü oluşturan şirketler öne çıkıyor” dedi.

INESC TEC’ten Sanayi Mühendisliği ve İdare Bilimi Araştırma Merkezi Lideri Pedro Amorim, “Özelleştirilmiş Bir Çevrimiçi Teslimat Stratejisi Tasarlama” konusunda yaptığı konuşmasında, online ticaretin gelişiminin pandemi ile birlikte hayli hızlandığını söyleyerek şöyle konuştu: “Son yıllardaki e-ticaret trendine baktığımızda besinin en çok büyüyen kategori olduğunu görüyoruz. Bunu mobilya ve moda eserleri takip ediyor. Müşteriler teslimatta suratın yanı sıra eksiksiz gönderim istiyor. Daha fazla ödeme yapmaya da hazırlar lakin bunu karlı gerçekleştirebilmek için bilhassa data ve analitiğe yatırım yapmak gerekiyor.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı