Pekmez öksürüğü keser mi? Pekmez öksürüğe yeterli gelir mi? Tereyağlı pekmez öksürüğe âlâ gelir mi?

Pekmez öksürüğü keser mi? Pekmez öksürüğe düzgün gelir mi? Pekmezin öksürüğe yararı var mı? Üzüm...

Pekmez öksürüğü keser mi? Pekmez öksürüğe yeterli gelir mi? Tereyağlı pekmez öksürüğe âlâ gelir mi?

Pekmez öksürüğü keser mi? Pekmez öksürüğe düzgün gelir mi? Pekmezin öksürüğe yararı var mı? Üzüm pekmezi öksürüğe yeterli gelir mi? Hangi pekmez öksürüğü keser? Öksürüğü en çabuk ne geçirir? Tereyağlı pekmez öksürüğe âlâ gelir mi? Keçiboynuzu pekmezi öksürüğü keser mi? Hangi pekmez öksürüğe uygun gelir? Öksürüğe ne âlâ gelir bitkisel? Ve gibisi üzere birçok soru öksürükten kurtulmak isteyen vatandaşlartarafından sıkça sorulmaktadır. Pekala pekmez öksürüğe düzgün gelir mi? Pekmezin öksürüğe yararı var mı? Ayrıntılar haberimizde…

PEKMEZ ÖKSÜRÜĞE DÜZGÜN GELİR Mİ?

Pekmez ve karabiber karışımı, bilhassa soğuk havalarda uygunca artış gösteren hatta göğsü ağrıtacak kadar şiddetlenebilen inatçı öksürüğe uygun gelir. Uzmanlar yutkunma, nefes alma ve kuru öksürük üzere rahatsızlıklarda pekmezin karabiber ile kaynatılıp tüketilmesini tavsiye etmektedirler.

HANGİ PEKMEZ ÖKSÜRÜĞÜ KESER?

Üzüm pekmezi, dut pekmezi, karadut pekmezi, andız pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, şekerkamışı pekmezi… Doğal meyvelerden elde edilen pekmezler epeyce besleyici ve sağlıklı eserlerdir. Bilhassa de keçiboynuzu pekmezi, pekmezlerin en şifalısı olarak kıymetlendirilmektedir. İçerdiği gallik asit akciğerlere tesiri bulunan güçlü bir antioksidandır. Astım hastalarına tavsiye edilmektedir. Bronşit hastalarına ve öksürük derdi olanlara da düzgün gelmektedir.

PEKMEZ KARABİBER KARIŞIMI NASIL HAZIRLANIR?

1 çay bardağı kadar dut, keçiboynuzu yahut üzüm pekmezinin içerisine bir ölçü karabiber ekleyin ve kısık ateşte kaynatın. Bu karışımdan sabah akşam bir kaşık tüketin. Tertipli kullanımda 1-2 gün içinde öksürüğünüz geçecektir.

ZEYTİNYAĞI VE PEKMEZ ÖKSÜRÜĞE DÜZGÜN GELİR Mİ?

Uzmanlar, vitamin ve mineral pahası hayli yüksek olan pekmez ve zeytinyağı karışımının kuru yahut balgamlı öksürüğe karşı güçlü tesir gösterdiğini söylemektedirler.

ÖKSÜRÜK İÇİN PEKMEZ ZEYTİNYAĞI NASIL YAPILIR?

Sızma zeytinyağı ve pekmezi eşit oranlarda bir tencereye koyarak karıştırın. Ölçüsü kaç gün kullanmayı düşünüyorsanız ona nazaran ayarlayın. Daha sonra bu karışımı, ağzınızı yakmayacak bir sıcaklıkta olmasına dikkat ederek ocakta yavaşça ısıtın. Gece yatarken birkaç yemek kaşığı kadar bu karışımdan için lakin sonrasında hiçbir şey yiyip içmeyin. Şayet uyanabilirseniz gece içilmesi de tavsiye edilmektedir. Öksürük için karışımdan birkaç gün içmek kâfi olmaktadır. Lakin kronik farenjitten kaynaklanan öksürük için bu sisteme iki hafta kadar devam edilmesi tavsiye edilmektedir.

TEREYAĞLI PEKMEZ NASIL HAZIRLANIR?

Bir cezve içerisine 1 su bardağı kadar keçiboynuzu, dut yahut üzüm pekmezi ve yarım çay bardağı kadar su ekleyin, kısık ateşte kaynatın. Daha sonra ise karışımı katı hale getirecek kadar bir ölçüde tereyağı katın. Bu karışımdan sabahları ve akşamları birer yemek kaşığı kadar tüketin.

EVDE ÖKSÜRÜĞE NE ÂLÂ GELİR?

  • Ayva çayı
  • Ekinezya çayı
  • Kuşburnu çayı
  • Zerdeçal
  • Yaseminli portakal çayı
  • Ihlamur, zencefil ve adaçayı
  • Ballı süt, tarçınlı süt
  • Bal ve zencefil karışımı
  • Tuzlu gargara