Koronavirüsten sonra ‘yer sallanıyormuş’ hissine dikkat

Akciğer Sıhhati ve Ağır Bakım Derneği’nin (ASYOD) 16-19 Mart tarihleri ortasında Antalya’da gerçekleştirdiği Ulusal Akciğer...

Koronavirüsten sonra ‘yer sallanıyormuş’ hissine dikkat

Akciğer Sıhhati ve Ağır Bakım Derneği’nin (ASYOD) 16-19 Mart tarihleri ortasında Antalya’da gerçekleştirdiği Ulusal Akciğer Sıhhati Kongresi’nde (UASK 2022) koronavirüs hastalığının uzamış tesirleri ele alındı.

Hastalığın Türkiye’de görülmesinin üzerinden 2 yıl geçtikten sonra pek çok hastanın uzun periyodik takiplerinde, koronavirüsün bedende yarattığı hasarlara maruz kaldığı kaydedildi.

Bilhassa hastalıktan sonraki 3 ay itibariyle devam eden semptomlar, ‘uzamış koronavirüs etkisi’ olarak ele alınıyor.

KORONAVİRÜS SONRASI EN SIK GÖRÜLEN SEMPTOMLARDAN BİR TANESİ

UASK 2022 Kongre Lideri ve pandeminin başından beri binlerce hastayı takip eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. M. Emin Akkoyunlu, son günlerde kendi kliniklerinde en dikkat çeken semptomların başında ataksi belirtilerinin olduğunu söyledi.

Akkoyunlu, “Kovid sonrası en sık görülen semptomlardan bir tanesi de ataksi dediğimiz tablo. Bilhassa santral sistem tavrı ile meydana gelen bir durum. Bazen Kovid geçiren şahıslar yer sarsılıyormuş, ansızın düşüyormuş üzere ani bir istikrar bozulması hisseder. Mesela oturuyorsunuz birden düşüyormuşsunuz üzere oluyor yahut bazen sarsıntı oluyormuş üzere hissediyorsunuz. Bunun üzere anlık gelen, bir iki saniye kadar süren bir durum.” dedi.

“ATAKSİ, UNUTKANLIK ÇABUCAK HEMEN TÜM HASTALARA GÖRDÜĞÜMÜZ BİR DURUM”

Bu belirtilerin, koronavirüsn bir biçimde santral sistemini, beyni tuttuğunu gösterdiğine işaret olduğunu belirten Prof. Dr. Akkoyunlu, şu kelamları kaydetti:

“Azımsanmayacak seviyede sık gördüğümüz bir durum oldu artık. Birçok Kovid geçirmiş hastada bunu görüyoruz. Ama bu, kalıcı ve ilerleyici bir hasara yol açıyor mu? Şimdi bu hususta bir bulgu kelam konusu değil. O nedenle çok huzursuz de değiliz. Fakat bu türlü bir semptom ve tutulum da var, bunu bilmek gerekiyor. Kovid’de ağır geçirenlerde farklı uzun vadeli devam eden tesirler, hafif geçirenlerde farklı uzun periyodik devam eden tesirler, bir de Kovid geçirin tümünde farklı tesirler var. Ataksi, unutkanlık çabucak hemen tüm hastalara gördüğümüz bir durum.

“BU YAN TESİRLER MAALESEF HASTALARIN HAYATINI ÖNEMLİ BİR HALDE KISITLIYOR”

Kovid’in tartısı ile çok fazla bağlı değil. Çabucak çabucak herkeste olabiliyor. Unutkanlık da hakeza o denli bilhassa. Bilhassa isim ve yer hafızalarında ve birtakım sözleri hatırlamakta unutkanlık oluyor. Zeka ile ilgili yapılan çalışmalar da var. Maalesef ‘işlemcide’ de bir ölçü kayıp meydana geliyor. Yani olaylar ortasındaki ilgiyi kurup (hafızadan) geri çağırma etabında da birtakım meseleler kelam konusu. O nedenle Aslında biz hastalığı deneyim ederek değil, aşılanarak bağışıklık kazanmayı öneriyoruz. Zira bu yan tesirler maalesef hastaların hayatını önemli bir halde kısıtlıyor.”