Sağlık Bakanı Koca, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’a SMA taraması sorusu yöneltti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın paylaşımını alıntılayarak, “Hiç yeni doğan...

Sağlık Bakanı Koca, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’a SMA taraması sorusu yöneltti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın paylaşımını alıntılayarak, “Hiç yeni doğan SMA taraması yaptınız mı? Yaptıysanız Bakanlığa bildirdiniz mi? Tespit ettiğiniz olay var mı? Varsa yasal ve insani bir mecburilik olarak Bakanlığımıza bildirdiniz mi? Sayın Yavaş, ben bu soruların hepsinin yanıtını biliyorum. Sizin yanıt vermenizi bekleyeceğim. Yanıtınızın 14 Mayıs akşamı milletimizin huzurunda yaptığınız açıklamalar üzere olmamasını temenni ederim.” sözlerini kullandı.

Bakan Koca toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda, Yavaş’ın “Sayın Bakan, bildiğiniz üzere Türkiye’de bir unsur imza atarak 27 Şubat 2021 tarihinde fiyatsız SMA testini yapmaya başladık. Aralık 2021 tarihinde ise Sıhhat Bakanlığı uygulamaya başladı. Bakanlıklarımıza örnek olmanın gururunu yaşıyoruz.” paylaşımına alıntılama yaparak cevap verdi.

“Örnek olmak ne kadar kıymetliyse örnek almak da o kadar pahalıdır.” sözlerini kullanan Koca, yapıldığı tez edilen SMA tarama testleri ile ilgili bu türlü bir durumun kelam konusu olmadığını belirtti.

SMA taramalarının yalnızca evlenecek çiftlere uygulanmadığını, yeni doğan bebekler için de merkezi programa alındığını ve bakanlık tarafından faal formda yürütülmekte olduğunu tabir eden Koca, şunları kaydetti:

Paylaşımında aşikâr hastalıkların toplumda taramalarının yapılmasının bir halk sıhhati vazifesi olduğunu vurgulayan Koca, bu faaliyetlerin yürütülmesinde rol almak isteyenlerin de Halk Sıhhati Genel Müdürlüğünden müsaade alarak katkı sunduklarını söz etti.

Paylaşımın devamında şunlar kaydedildi:

“Bunun temel sebebi de atılan her adımın kaydının tek merkezde tutulması ve faal gayret için önlem alınmasıdır. Kayıtlarımızda müsaade müracaatınıza rastlanmamıştır. Bizim bilmediğimiz bir müracaatınız oldu mu? Müsaadesiz olarak ve ‘örnek olmak’ emeliyle bu taramaları yapmışsanız bile nerede yaptığınızı öğrenmek isterim. Kayıtlarımızda belediyenize ilişkin bu imkanları haiz bir laboratuvar ruhsatı bulunmamaktadır. Yaptık dediğiniz testleri nerede yaptınız? Tarama testlerinin sonuçlarının Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü ile paylaşılması bir zorunluluktur. Sav ettiğiniz üzere örnek bir uygulama başlatarak test yapmışsanız bu testlerin sonucunu Halk Sıhhati Genel Müdürlüğümüze bildirdiniz mi? Argüman ettiğiniz testlerin toplam sayısı kaçtır? Belirttiğiniz tarihten itibaren, 2021 yılında, 2022 yılında ve 2023 yılında yılda kaç ‘örnek’ test yaptınız? Yaptığınızı argüman ettiğiniz testler sonucunda hiç taşıyıcı çift çıktı mı? Çıktıysa bunları yasal ve insani bir mecburilik olarak bakanlığımıza bildirdiniz mi? Sav ettiğiniz taramalarda şayet taşıyıcı tespit etmişseniz bunlarla ilgili bir önlem ya da tasarrufunuz oldu mu? Hiç yeni doğan SMA taraması yaptınız mı? Yaptıysanız Bakanlığa bildirdiniz mi? Tespit ettiğiniz olay var mı? Varsa yasal ve insani bir mecburilik olarak bakanlığımıza bildirdiniz mi? Sayın Yavaş, ben bu soruların hepsinin karşılığını biliyorum. Sizin karşılık vermenizi bekleyeceğim. Yanıtınızın 14 Mayıs akşamı milletimizin huzurunda yaptığınız açıklamalar üzere olmamasını temenni ederim.”

Kaynak: AA / Hüseyin Cem Dağıstanlı – Sıhhat