7. Canlı Cerrahi Sempozyumu’nda 120 doktor, canlı yayında 70 ameliyat yaptı

Türk Oftalmoloji Derneği tarafından düzenlenen 7’nci Canlı Cerrahi Sempozyumu kapsamında, T.C. Sıhhat Bakanlığı Ankara Bilkent...

7. Canlı Cerrahi Sempozyumu’nda 120 doktor, canlı yayında 70 ameliyat yaptı

Türk Oftalmoloji Derneği tarafından düzenlenen 7’nci Canlı Cerrahi Sempozyumu kapsamında, T.C. Sıhhat Bakanlığı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde 4 gün boyunca 70 göz ameliyatı yapıldı.

 

Sempozyumda göz doktorlarının yaptığı ameliyatlar canlı olarak yayınlandı ve dünyada 600 üzerinde yabancı göz doktoru tarafından izlendi. Ameliyatlarda ise göz tabibi ve sıhhat işçisi olmak üzere toplam 250 kişi misyon alarak 70 hastanın göz sıhhatine kavuşmasını sağladı. 

 

Dünyada gibisi yok diyebiliriz

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Lideri Prof. Dr. Ziya Kapran, sempozyumun canlı cerrahi eğitimleri açısından ulusal ve memleketler arası alanda göz doktorları tarafından çok ehemmiyet verilen bir aktiflik olduğunu ve yapılan canlı yayınların 600 üzerinde yabancı hekim tarafından izlendiğini anlattı.

Ziya Kapran, “Bu yıl gözün 6 farklı bilim kolunda 4 gün müddetince çok ağır ameliyatlar yapıldı. Bu, dünyada neredeyse gibisi olmayan bir tertip. Her ameliyat kayıt ediliyor ve sonrasında da tabipler tarafından izlenip üzerine tartışılıyor. Sempozyum kapsamında yurt dışından ve yurt içinden gelen uzmanlarımız oldu. Onlar da cerrahi operasyonlar gerçekleştirilirken canlı yayın üzerinden teklif ve görüşlerini paylaştılar. Bu çerçevede bilimsel tartışmalar yapıldı. 4 gün boyunca yapılan ameliyatlar gözün bütün cerrahi ünitelerini kapsayacak biçimde planlandı. Örneğin, retina (vitreoretinal), kornea, katarakt ve refraktif, glokom, şaşılık ve oküloplastik cerrahi bunun içerisinde yer aldı.”

 

Ameliyatları 1.500 göz tabibi izledi

Prof. Dr. Kapran, Türkiye’de göz alanında dünyanın en ileri teknolojisinin kullanıldığına işaret ederek, “Bu ameliyatları ve sempozyumu yurt dışından yaklaşık 600 göz tabibi de faal olarak izledi, eğitimlerden faydalandı. Yurt içinden ise sempozyuma 805 göz tabibi katıldı. Bu farklı ameliyatlarda izleyen tabip sayısı vakit zaman arttı, zira her doktor kendi alanıyla ilgili ameliyatları canlı izliyor. Sempozyum sonunda baktığımızda toplam yerli ve yabancı bin 500 tabibin sempozyuma katıldığını söylemek mümkün.” dedi. 

Türk Oftalmoloji Derneği olarak bu türlü bir tertibi düzenlemekten onur duyduklarını vurgulayan Kapran, şunları kelamlarına ekledi: “Canlı yayında toplam 70 göz ameliyatı yaptık. Göz sıhhati ile ilgili bütün olguların tedavi edildiği ve çok ileri tedavilerin yapıldığı ameliyatları gerçekleştirdik. Bilkent Şehir Hastanesi’nin bu manada teknolojik altyapısı da üst düzeydeydi. Bu teknolojilerin tamamı meslektaşlarımızla paylaşıldı, verdiği kıymetli dayanak için hastane idaresine, TOD ismine teşekkürlerimizi sunuyorum. Göz tabipleri olarak mesleğimizi çok severek, büyük bir gururla, özveriyle yapıyoruz. Ülkemizde kaydedilen tıbbi gelişmeler sayesinde ameliyatların çok başarılı yapılması hepimizi çok gururlandırıyor. Gelecek yıl yapacağımız 8. Canlı Cerrahi Sempozyumu için çalışmalara yarında itibaren başlıyoruz. Emeği geçen tüm tabip ve sıhhat çalışanı mensuplarına TOD İdare Heyeti ismine teşekkür ederim.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı