Organize perakende ağustosta yeniden hareketlendi

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, ağustos ayında BMD üyelerinin yüzde 59’unun bir önceki...

Organize perakende ağustosta yeniden hareketlendi

organize perakende agustosta yeniden hareketlendi 0iay

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, ağustos ayında BMD üyelerinin yüzde 59’unun bir önceki aya göre adet satışlarını, yüzde 70’inin ise cirolarını artırdığını belirterek, “Ağustos ayı, 2023 yılının şu ana kadar en hareketli ayı oldu. turistik alışveriş.” dedi.

BMD, ağustos ayında üyeleri arasında gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Ankete göre organize perakende sektörü Temmuz ayındaki daralmanın ardından Ağustos ayında kısmen de olsa yeniden faaliyete geçti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BMD Başkanı Sinan Öncel, ağustos ayındaki kısmi yükselişin, tüketicilerin “fiyatlar artacak” kaygısıyla temel ihtiyaçlara yönelik alışverişlerini olabildiğince öne çekme davranışlarının devam etmesinden kaynaklandığını düşündüklerini belirtti. daha da yükselir”.

Öncel, temmuzdaki daralmanın ardından ağustos ayına yönelik tahminlerin daha iyi olduğunu, ankete katılan BMD üyelerinin yüzde 59’unun temmuz ayına göre adet satışlarını artırdığını belirterek, şöyle konuştu:

“Ağustos ayında üyelerimizin yüzde 70’i cirosunu artırmış görünüyor. Ağustos ayı turistik alışverişte 2023 yılının şu ana kadar en yoğun ayı oldu. Üye markalarımızın yüzde 58’i yabancıya satışlarını artırdı. Temmuz ayında özellikle ciddi bir daralma yaşandı. hazır giyim, ayakkabı ve gıda kategorilerinde ise “Haziran rakamlarına henüz çok uzak olsak da ağustos ayında alışverişlerde kısmi bir canlanma var. Merkez Bankası verilerinde de BMD anketiyle paralel bir sonuç görüyoruz. Örneğin haziran ayında 63,7 milyar lira olan giyim ve ayakkabıya yönelik kart harcaması tutarı temmuz ayında 44 milyar liraya çıktı. Ağustos ayında TL’ye düşerken 45,4 milyar TL’de kaldı.”

“HAZİRAN AYI ORGANİZE PERAKENDE İÇİN EN VERİMLİ AY OLARAK GÖRÜYORUZ”

Haziran ayını organize perakende açısından en verimli ay olarak gördüklerini belirten Öncel, “Parasal sıkılaştırma tedbirleri kapsamında geçtiğimiz ay beyaz eşya ve mobilya alımında kredi kartına taksit sayısında düşüş yaşandı. Düşük ve sabit gelirlilerin satın alma güçlerindeki düşüş giderek daha fazla hissedilecek.Bu nedenle hem parasal sıkılaştırma hem de “Alım gücünün azalması nedeniyle önümüzdeki aylarda gıda dışı organize perakendede daralma olabilir.” değerlendirme.

Fahiş kira artışı taleplerinin sektörün en önemli sorunu olduğunun altını çizen Öncel, şöyle konuştu:

“Yüzde 400-500’e varan kira artışı talebi sadece mağazalar için değil tüm işyerleri için geçerli. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde kiralarda ‘akılla, mantıkla, ahlakla açıklanamayacak artışlar’ olduğuna dikkat çekmişti. Bu sorunu her fırsatta dile getiriyoruz.” İşyeri kiralarının en azından 2024 sonuna kadar TÜFE’nin yüzde 50-60’ını geçmeyecek şekilde sınırlandırılmasını, mülk sahibinin kaybının gelir ve kurumlar vergisi kolaylıklarıyla telafi edilmesini öneriyoruz. Konutta olduğu gibi işyeri kiralarına da kısıtlama getirilmesi enflasyonla mücadeleye olumlu katkı sağlayacak. “Ne önereceğinizi bir kez daha yinelemek istiyorum.” dedi.

Kaynak: AA