Darphane’den 1 TL’nin 3 TL karşılığında üretildiği argümanlarına karşılık

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, son günlerde tedavüldeki Türkiye Cumhuriyeti’nin madeni paralarıyla...

Darphane’den 1 TL’nin 3 TL karşılığında üretildiği argümanlarına karşılık

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, son günlerde tedavüldeki Türkiye Cumhuriyeti’nin madeni paralarıyla ilgili gerçeklikten uzak ve mesnetsiz birtakım argümanlar ile kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesini önlemek maksadıyla bir duyuru yapılmasının mecburî görüldüğü aktarıldı.

YÜKSEK GÜVENLİK ALAŞIMI İÇEREN METALLERDEN OLUŞUYOR

Darphane’nin, Türkiye’nin madeni para muhtaçlığını arz ve talebi dengeleyecek halde meselesiz ve kesintisiz olarak sürdürdüğü belirtilen açıklamada, Darphane tarafından üretilen madeni paraların, yüksek güvenlik alaşımı içeren metallerden oluştuğu bildirildi.

“KÜRESEL ÇAPTAKİ DALGALANMAYA MARUZ KALIYOR”

Açıklamada, madeni alaşımda kullanılan bakır, çinko ve nikel fiyatlarının global çapta yüksek bir dalgalanmaya maruz kaldığı, bu durumun dünyadaki tüm madeni paraların üretimi üzerinde olumsuz tesir oluşturduğu ve piyasaların tekrar istikrara oturmasıyla madeni para üretim maliyeti ile nominal bedellerin tekrar dengelendiği kaydedildi.

“1 TL’NİN 3 TL’YE ÜRETİLDİĞİ SAVI MUTLAKA YALAN”

Bu çerçevede, son günlerde kamuoyunda söz edildiği üzere, 1 TL’nin üretim bedelinin 3 TL olduğu beyanının mutlaka palavra ve gerçek dışı olduğu belirtilen açıklamada, şu tabirler yer aldı: “Bu cins temelsiz beyanlar dikkate alınmamalıdır. Ayrıyeten, üretimi yapılan madeni paraların ne formda üretileceği ve nasıl üretileceği mevzuları 1264 Sayılı Kanun ile düzenleme altına alınmıştır. Ayrıyeten, madeni paralar, 32 Sayılı Türk Parası Değerini Muhafaza Bildirimi ile de korunmaktadır. Bu paraların içindeki değişik çeşitteki metal alaşımları elde etmek için eritmeye kalkanlar, önemli cezai kurallarla karşı karşıya kalacaklardır.”

Kaynak: AA / İktisat