Ödünç ayakkabılarla Galatasaray’ı devirdiler

Galatasaray Bayan Futbol Ekibi ile Nijerya U17 Bayan Futbol Ulusal Grubu ortasında Kocaeli‘de oynanan hazırlık...

Ödünç ayakkabılarla Galatasaray’ı devirdiler

Galatasaray Bayan Futbol Ekibi ile Nijerya U17 Bayan Futbol Ulusal Grubu ortasında Kocaeli‘de oynanan hazırlık maçı Nijerya grubunun 4-1’lik üstünlüğüyle tamamlandı. Karşılaşmanın akabinde çok güzel bir imtihan verdiklerinin altını çizen Nijerya takımının teknik yöneticisi Olowookere Bankole, “Biz ayakkabılarımızı beyazlardan ödünç alıyoruz, Afrika’daki erkeklerden ödünç alıyoruz. Daha biz gelişmekte olan bir ülkeyiz” dedi.

Bir müddettir çalışmalarını Kocaeli Edis Spor Kompleksi’nde sürdüren Nijerya U17 Bayan Futbol Ulusal Kadrosu ile Galatasaray Bayan Futbol Kadrosu ortasında hazırlık maçı oynandı. Her iki ekibin da form durumlarını test ettiği dostluk maçının kazananı 4-1’lik skorla Nijerya takımı oldu. Dünya Kupası’na hazırlanan Nijerya grubu, 4 Kasım’da da Samandıra’da Fenerbahçe ile hazırlık maçı oynayacak.

“Bizim için çok düzgün bir maç oldu”

Nijerya grubunun teknik yöneticisi Olowookere Bankole, karşılaşmanın akabinde açıklamalarda bulundu. Bankole, “Türkiye’ye geldik ve Dünya Kupası öncesi düzgün bir hazırlık devri geçirdik. Bizim için çok güzel bir maç oldu. Düzeyimizi görmüş olduk ve bu bizim açımızdan memnunluk verici” dedi.

“Yeni başlayan bir ülkeyiz, yeterli düzeye geleceğimize inanıyoruz”

Nijerya’da bayan futbolunun durumuyla ilgili bilgi veren Bankole, “Kadın futbolunda Norveç, İsveç, Danimarka, ABD üzere ülkeler var ancak biz yeni başlayan bir ülkeyiz. Kızlarımızı daha fazla motive edip erkekler üzere daha uygun bir düzeye çekmek için çalışıyoruz. Yavaş yavaş başarıyoruz, düzgün bir düzeye geleceğine inanıyoruz” diye konuştu.

“Ayakkabılarımızı ödünç alıyoruz”

Kısıtlı imkanlara sahip olduklarını ve ekonomik olarak takviyeye gereksinimleri olduğunu da belirten Bankole, “Afrika ülkeleri ortasında Fas ve Güney Afrika da yeterli gidiyor. Lakin biz ayakkabılarımızı beyazlardan ödünç alıyoruz, Afrika’daki erkeklerden ödünç alıyoruz. Daha biz gelişmekte olan bir ülkeyiz. Ekonomi olarak da kâfi değiliz. Âlâ bir gelişim programıyla U17, U20 ve A grup kategorilerinde başarılı olmak istiyoruz. Şu an o denli bir bütçeye sahip değiliz. Bunları programlayıp ekonomik olarak da desteklemek lazım” halinde konuştu.

“Dünyada neredeyse gitmediğim yer kalmadı, bu türlü hoş bir tesis görmedim”

Son olarak Kocaeli’deki çalışma sürecini de pahalandıran Olowookere Bankole, “20 yıldır antrenörlük yapıyorum. Dünyada neredeyse gitmediğim yer kalmadı. Bu türlü bir tesis, bu türlü bir kent görmedim. Çok hoştu ve kusursuz bir çalışma süreci çekirdik. Umarım bu türlü bir tesis bizim ülkemize de yapılır” sözlerini kullandı. – KOCAELİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor