Dışkınızda göz ardı etmemeniz gereken 2 kanser belirtisi

Bağırsak kanseri temel olarak kalın bağırsakta başlayan kanseri söz eder. Nereden geldiğine bağlı olarak kolon...

Dışkınızda göz ardı etmemeniz gereken 2 kanser belirtisi

Bağırsak kanseri temel olarak kalın bağırsakta başlayan kanseri söz eder. Nereden geldiğine bağlı olarak kolon kanseri yahut rektum kanseri olarak isimlendirilebilir ve belirtiler tuvalete gidildiğinde ortaya çıkabilir.

Kolon yahut rektum kanserinin varlığını gösteren bir grup işaretler vardır. Bu hususta belirtileri fark edebilmek ve yanlışsız bir teşhis için bir uzmana başvurmak, gerekli tedavi için çok değerlidir.

Bilhassa erken evrelerde tespit edilirse bağırsak kanserlerinin tedavi edilebilir olduğunu unutmamak gerekir. Lakin ileri evrelerde güzelleşme mümkünlüğü düşer ve tam bir hastalığa dönüşür.

DIŞKIDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Erken evre kolorektal kanserin belirtileri ortasında ani kilo kaybı, şerit gibisi dar dışkı, rengi koyu yahut parlak kırmızı olabilen makattan kanama ve bağırsakları boşaltmak zorundaymış üzere hissettiren lakin aslında hiçbir şey geçmiyormuş üzere bir huzursuzluk hissi yer alır.

Bu kanserlerin öbür belirtileri ortasında anemi, kalıcı karın ağrısı ve sebepsiz kilo kaybı bulunur. Bu belirtiler ülser, hemoroid yahut Crohn Hastalığı üzere başka sıhhat problemlerinin bir sonucu olabilse de, gözlemlenirse bunları bir uzmanına bildirmek gerekir.

Öteki birtakım belirtiler ortasında dışkıda kan, tertipli tuvalet saatlerinde değişiklik, bağırsakları boşaltma sıklığında artış yahut kabızlık sayılabilir. Birebir vakitte, midede yahut bedenin art kısmında bulunan bir yumru yahut gerilme gereksinimi hissi de belirtiler ortasındadır.

SİGARA İÇENLER RİSK ALTINDA

Bağırsak kanserlerini kesin olarak tetikleyen tek bir neden olmasa da, ölümcül hastalığa yakalanma riskini artırabilecek birden fazla faktör vardır. Nizamlı sigara içenler büyük risk altındadır. Ülseratif kolit yahut Crohn hastalığı üzere kolonda uzun müddetler boyunca (yaklaşık on yıl yahut daha fazla) evvelden var olan rahatsızlıkları olan bireylerin de bağırsak kanseri geliştirme riskinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Fazla kilolu yahut obez olan şahıslarda de gelişme riski daha yüksektir. Faal ve çok kırmızı et tüketicileri de risk altındadır. Bu hayat şekli alışkanlıklarından bir yahut daha fazlasına sahip şahıslar için tertipli bağırsak kanseri taramaları çok değerlidir.

BAĞIRSAK SIHHATİ İÇİN EN YETERLİ BESİNLER

Akdeniz diyeti üzere diyetlerin hami tesiri çok yüksektir. Çok bedelli besinler içermeleri sayesinde bağırsak kanserlerinin önlenmesinde kahramanlar olarak öne çıkabilen kimi besinler vardır. Esirgeyici tesiri nedeniyle nizamlı olarak bir tabakta bulunması gereken yiyeceklerin listesi şöyledir:

Tam Tahıllar ve Baklagiller

Sistemli bağırsak hareketlerinde kıymetli rol oynayan, toksik hususları bedende daha kısa müddet tutan ve böylelikle potansiyel olarak tehlikeli durumların riskini en aza indiren çözünmeyen diyet lifinin en âlâ kaynakları ortasında tam tahıllar ve baklagilelr bulunur. Ayrıyeten kolondaki liflerin bakteriyel fermantasyonu kısa zincirli yağ asitleri (SCFA), iltihap önleyici bileşenler ve potansiyel olarak antitümör aktivitesi olan değerli metabolitler üretir. Günlük lif alımı günde 25-35 gr olmalıdır. Bu ölçü tam tahıllar ve baklagillerin yanı sıra meyve ve sebzelerin, yağlı tohumlar ve kuru yemişlerin sistemli olarak alındığı çeşitli bir diyetle elde edilebilir.

Renkli Zerzevat ve Meyveler

Renkli zerzevat ve meyveler bağırsak kanserlerine karşı güçlü silahlardır. Vitaminler, mineraller ve yararlı lifler açısından güçlü olmalarının yanı sıra, antioksidan ve potansiyel olarak kanser önleyici tesirleri olan eşsiz bir fitokimyasal kaynağıdırlar. Araştırmalar, meyve ve sebzelerden elde edilen çok çeşitli fitokimyasalların değerli ölçüde yüksek gözetici tesire sahip olduğunu göstermektedir, bu nedenle mümkün olduğunca çeşitli tüketilmesi önerilir. Günde 5 yahut daha fazla porsiyon meyve ve zerzevat yenilmesi tavsiye edilir ve tabak ne kadar renkli olursa sıhhatiniz için o kadar düzgündür. Lakin kanserden korunmada şampiyonları ayırmak istersek, brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası, nar, yaban mersini, ahududu, böğürtlen, kuş üzümü üzere zerzevat ve meyveler bu kategoriye girebilir.

Balıklar

Bilhassa sardalye, uskumru, somon yahut ton balığı üzere yağlı deniz balıkları kolon kanserini önlemede rol oynar. Tertipli balık tüketiminin başta çok ölçüde omega 3 içeriği sayesinde günümüzün birçok kronik ve dejeneratif hastalığına karşı koruduğu bilinmektedir. Daha fazla araştırmaya muhtaçlık duyulmasına karşın, omega 3 yağ asitleri öncelikle iltihap önleyici tesirleri ile bağırsak kanserlerinin önlenmesinde yararlı görünmektedir. Ayrıyeten balıklar kollayıcı tesiri olduğuna inanılan mikro besinler olan selenyum ve D vitamini içerir.

Süt Eserleri

Yoğurt ve öbür süt eserleri de bağırsak kanserleri riskini azaltabilir. Olumlu tesir, kalsiyum iyonlarının safra ve yağ asitlerine bağlanabilmesi ve tümör büyümesini uyarabilecek metabolitlere maruz kalmasını azaltabilmesi ile açıklanan kalsiyum içeriğine atfedilir.