Merkez Bankası’ndan KKM kararı

Türk lirası (TL) çevrimli Döviz Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında asgari faiz şartı kaldırıldı. Türkiye Cumhuriyet...

Merkez Bankası’ndan KKM kararı

merkez bankasindan kkm karari 0cy9

Türk lirası (TL) çevrimli Döviz Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında asgari faiz şartı kaldırıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankacılık sistemini TL’yi cazip hale getirecek şekilde dönüştürmeye yönelik adımlarına devam ediyor.

Başvuru talimatında yapılan değişiklikle TL dönüşüm oranı korumalı hesaplarda asgari faiz şartı kaldırıldı. Böylece bankaların TL’ye çevrilen döviz korumalı hesaplara politika faizinin altında faiz vermesinin önü açıldı.

Değişiklikle standart TL mevduat desteklenirken KKM’ye ödenen faiz cazip olmayacak.

Merkez Bankası politika faizinin altında oranların uygulandığı KKM hesaplarında, kur farkının bankanın ödeyeceği faiz veya temettü tutarından yüksek ancak politika faizi ile hesaplanan tutardan düşük olması durumunda aradaki farkın tamamı karşılanacak. banka tarafından.

Kur farkının politika faizi ile hesaplanan tutardan yüksek olması durumunda destek tutarının politika faizi ile hesaplanan tutara kadar olan kısmı banka tarafından, yukarıdaki kısmı ise Merkez Bankası tarafından ödenecektir.

TCMB, TÜRK LİRASI MEVDUATLARI CAZİP HALE GETİRMEYİ HEDEFLİYOR

TCMB, Türk lirası mevduatı cazip hale getirmek amacıyla bir dizi adım attı.

Ağustos ayında, menkul kıymetlerdeki TL mevduatlarda kur korumalı hesapları ve zorunlu karşılık uygulamalarını da içeren TL pay oranı kaldırılarak yerine, kur korumalı hesapları TL mevduat olarak kabul etmeyen ve döviz kurunun artırılmasını amaçlayan yeni TL pay oranı getirildi. Standart yerel para birimi olan TL mevduatın toplam mevduat içindeki payı.

Eylül ayında TL’ye geçişin hızlandığını gösteren veriler doğrultusunda gerçek kişiler için aylık yüzde 2 olarak belirlenen TL hisse artış hedefi yüzde 2,5’e çıkarıldı. Ayrıca TL’ye geçiş ve yenilemeyle birlikte TL pay hesaplamaları da revize edildi.

Öte yandan kredi akışını kolaylaştırmak amacıyla ihracat, yatırım ve KOBİ kredilerinde fatura muafiyeti limiti 50 bin TL’den 250 bin TL’ye çıkarıldı.

TCMB CUMHURBAŞKANI HAFİZE GAYE ERKAN: DÜZENLEMELERİMİZİN HEDEFİ TL MEVDUATIN PAYINI ARTIRMAK

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yaptığı açıklamada, son düzenlemelerin nihai hedefinin Türk Lirası mevduat paylarını artırmak olduğunu söyledi.

Gaye Erkan, “2024 yılında enflasyonla mücadeleye yönelik yol haritamızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Öncü göstergeler yerli ve yabancı yatırımcıların portföylerinde Türk lirası varlıkların payını artırmaya başladıklarını gösteriyor. Yerli ve yabancı yatırımcıların portföylerindeki Türk lirası varlık payını artırmaya kararlıyız.” Türk lirası varlıklara uluslararası talep var.” söz konusu.

Kaynak: News Global