Akfen Yenilenebilir Güç, Sürdürülebilirlikte Dünyanın Birinci 30 Şirketi Ortasına Girdi

COP-27 KONFERANSI SÜRERKEN TÜRK ŞİRKETİ MEMLEKETLER ARASI MUVAFFAKİYET ELDE ETTİ Akfen Yenilenebilir Güç, çevresel ve...

Akfen Yenilenebilir Güç, Sürdürülebilirlikte Dünyanın Birinci 30 Şirketi Ortasına Girdi

COP-27 KONFERANSI SÜRERKEN TÜRK ŞİRKETİ MEMLEKETLER ARASI MUVAFFAKİYET ELDE ETTİ

Akfen Yenilenebilir Güç, çevresel ve toplumsal yönetişim ile sürdürülebilirlik alanında dünyanın birinci 30 şirketi ortasına girdi

Tüm dünya iklim krizi konusunda Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde devam eden Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’ndan çıkacak sonuçlara odaklanırken, bir Türk şirketi sürdürülebilirlik alanında değerli bir muvaffakiyete imza attı.

Tamamı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan güç üretimi yapan Akfen Yenilenebilir Güç, memleketler arası derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kendisinden talepte bulunan şirketler içerisinden hazırladığı çevresel ve toplumsal yönetişim ile sürdürülebilirlik raporunda tüm kesimler bazında dünyada birinci 30 şirket ortasında aldı.

27’nci Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı (COP-27), Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde başladı. Tüm dünya iklim krizi konusunda global çapta müzakerelerin yapıldığı Konferans’tan çıkacak sonuçlara odaklanırken, bir Türk şirketi sürdürülebilirlik manasında değerli bir muvaffakiyete imza attı.

Yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarını Türkiye iktisadına kazandırmak üzere yatırımlarını aralıksız sürdüren Akfen Yenilenebilir Enerji, çevresel, toplumsal ve idare performansı özellikleri bakımından dünyanın önde gelen şirketleri ortasına girdi.

Akfen Yenilenebilir Güç, memleketler arası derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kendisinden talepte bulunan şirketler üzerinden hazırladığı çevresel ve toplumsal yönetişim ile sürdürülebilirlik raporunda 70 genel skor elde etti. Şirket, elektrik dalında dünyada tüm şirketler ortasında birinci, tüm dallarda Avrupa – Asya pazarında birinci, tekrar tüm kesimlerde de dünya pazarında birinci 30 şirket ortasında kendisine yer buldu.

“100 YENİLENEBİLİR GÜÇ ÜRETİMİ

SAYESİNDE ÜSTÜN PUANLAR ALIYOR”

Moody’s’ tarafından hazırlanan çevresel ve toplumsal yönetişim ile sürdürülebilirlik raporu, her yıl kendisinden inceleme talep eden farklı bölümlerdeki şirketlerin etraf, insan kaynakları, insan hakları, toplum iştiraki, iş davranışı, kurumsal idare üzere kriterlerini masaya yatırıyor.

Akfen Holding, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Milletlerarası Finans Kuruluşu’nun (IFC) ortak olduğu Akfen Yenilenebilir Enerji’nin 235,7 MW’lık su, 121,4 MW’lık güneş ve 348,8 MW’lık rüzgar gücü şurası gücü ile istikrarlı üretim portföyüne dikkat çekilen Moody’s’ raporunda, Akfen Yenilenebilir Güç hakkında, “Şirket, sürdürmeyi taahhüt ettiği 100 yenilenebilir güç üretimi sayesinde ‘Yenilenebilir gücün geliştirilmesi’ alanında ve bilhassa ISO 14001 sertifikası sayesinde ‘Çevre Stratejisi’ alanında üstün puanlar alıyor” yorumlarına yer verildi.

Rapor hakkında değerlendirmede bulunan Akfen Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu, “Şirket olarak tamamı yenilenebilir güç alanındaki kaynaklardan oluşan üretim karışımımız ve bu alanda üretici olmaya yönelik taahhüdümüzü sürdürüyoruz. Yalnızca elektrik üretimi değil, iklim değişikliği ile çaba, biyoçeşitliliği müdafaa, çevresel ile toplumsal idare ve bulunduğumuz bölgelerdeki paydaşların hayat standartlarını artırmayı hedeflediğimiz toplumsal sorumluluk çalışmalarımız ile bunun üzere milletlerarası alanda kabul gören başarılarımızın sayısını artırmayı hedefliyoruz” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı