Kabızlık problemi yaşayanlar bu gıdalardan uzak durmalı

GÜVEN Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uzman Dr. Tevfik Ali Küçükbaş, “Lifli besinlerden yoksul beslenmek, günlük alınan sıvı ölçüsünün...

Kabızlık problemi yaşayanlar bu gıdalardan uzak durmalı

GÜVEN Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uzman Dr. Tevfik Ali Küçükbaş, “Lifli besinlerden yoksul beslenmek, günlük alınan sıvı ölçüsünün yetersiz olması, hareketsiz hayat, dışkılama hissi olup tuvalete gitmemek, sık ve fazla ölçüde müshil ve lavman kullanımı, şeker (diyabet) hastalığı, huzursuz bağırsak sendromu ve çölyak hastalığı üzere sıhhat sorunları kabızlığın nedenleri arasındadır” dedi.

Uzman Dr. Küçükbaş, kabızlık hadiseleriyle ilgili açıklamada ve tekliflerde bulundu. İncir, kayısı hurma, erik üzere lifli besinler, kepekli besinler, kâfi ölçüde zerzevat ve meyve tüketiminin kabızlığa düzgün geldiğini lisana getiren Küçükbaş, “Ayrıca, sıvı alımının artırılması, sistemli yürüyüş ve idman yapılması kabızlığın giderilmesinde ve önlenmesinde epey tesirlidir. Bunun yanı sıra kabızlık durumunda siyah çay, kola, muz, şeftali ve posasız besinlerin fazla tüketiminden kaçınılmalıdır” ifadelerini kullandı.

KABZILIK BELİRTİLERİ

Kabızlığın bir hastalık sayılmamakla birlikte, görülme sıklığı bakımından sindirim sistemi şikayetlerinin başında geldiğini söz eden Küçükbaş, kabızlık belirtilerini şöyle sıraladı:

“Topak topak, kuru ve sert özellikte dışkı, dışkının çıkışının güç ve ağrılı olması, anal bölgede gerilme ve rektumda dışkının çıkışına mahzur varmış hissi, tuvaletin tam rahatlamayı sağlayacak kadar yapılamaması, yam boşalmama hissi ve dışkılamanın anal bölgenin yahut karnın el ile basılarak sağlanabilmesi.” Kabızlığın uzun mühlet devam etmesinin kimi hastalıkların oluşmasına yol açabildiğini lisana getiren Küçükbaş, “Kabızlık; seyahat etmek, az sıvı tüketmek, az lifli besin ile beslenmek üzere süreksiz ve düzeltilebilir suçsuz bir sebeple gelişebildiği üzere kimi hastalıkların belirtisi de olabilir. Hipotiroidi, kalın bağırsak kanseri, divertiküler hastalığı, diyabet, irritabl bağırsak sendromu, bağırsak tıkanıklığı yapan durumlar, MS, Parkinson hastalığı kabızlık şikayetlerinin de görüldüğü hastalıklardır” dedi.

Kabızlık teşhisinde, öncelikle hastanın dışkılama alışkanlığı, var olan öbür şikayetleri, kullanılan ilaç ve dayanak eserleri, geçirilmiş hastalıklar ve ailede kabızlıkla bağlı hastalıkların tabip tarafından detaylı olarak kıymetlendirilmesi gerektiğini söz eden Küçükbaş, “Kabızlığın tedavisi, öncelikle birtakım alışkanlıkların düzeltilmesini gerektirir. Kâfi ölçüde su içilmesi, zerzevat, salata, kayısı, incir, hurma üzere lifli besinlerin tüketilmesi, tertipli yürüyüş ve/veya antrenman yapılması, makûs tesiri olan takviye eserlerin ve ilaçların kullanılmaması yahut düzenlenmesi kabızlık tedavisinde birinci yapılması gereken tedbirlerdir. İlaç dayanağı olarak öncelikle bağırsakta lif oranını ve sıvı ölçüsünü artıran yumuşatıcılar kullanılabilir. Bağırsak tıkanıklığı kuşkusu olan durumlarda tabip tarafından verilmedikçe gelişi hoş ve tavsiyeyle ilaç kullanılmamalıdır. Tıkaç biçiminde katı dışkı yahut bağırsakta geçişi zorlayan birtakım hastalıklarda hekimin gerekli görmesiyle yüksek lavman (sabun, gliserin ve ılık su ile) uygulanır. Pelvik taban kaslarını güçlendiren idmanlar uygun olgularda fayda sağlayan tedavidir” ifadelerini kullandı.

Küçükbaş, kabızlığa uygun gelen şeylere ait, “Gün içinde sıvı alımının artırılması, Kahvaltı öncesinde su içilmesi ve gün içinde birkaç saat ortayla su içilerek bedenin su muhtaçlığının karşılanması, kuru yahut yaş incir, kayısı hurma, erik üzere lifli besinlerin tüketilmesi, kâfi ölçüde zerzevat, meyve ve kepekli eserlerin tüketilmesi, sistemli yürüyüş ve antrenman yapılması kabızlığa uygun gelir ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur” dedi.

BEBEKLERDE KABIZLIK TEDAVİSİ

Bebeklerde kabızlık durumu yaşandığında anne sütünün kesilmesinin gerekmediği bilgisini veren Küçükbaş, “Kabızlık, öncelikle doktora bildirilmeli ve tabibin teklifleri uygulanmalıdır. Hekimin onayı alınarak bebeğin ay ve kilosuna uygun olarak su alımı artırılabilir. Bebeğin meyve suyu içebildiği devirde ise kuru erik ve armut içeren meyve suyu, yumuşak besin alabiliyorsa meyve ve zerzevat püresi, tahıllı besin verilebilir. Ilık banyo kasların gevşemesini ve bebeğin kaka yapmasını sağlayabilir. Rektal termometre ile ölçüm yapılması üzere rektal ihtar da tesirli olabilir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat