Cinsel istismar! DSÖ, Kovid-19 araştırmalarına liderlik eden çalışanını işten çıkardı

DSÖ, 2021 yılında Çin’de bilim insanlarıyla ortak bir toplantıya katılan DSÖ ekibinin başkanı Peter Ben...

Cinsel istismar! DSÖ, Kovid-19 araştırmalarına liderlik eden çalışanını işten çıkardı

DSÖ, 2021 yılında Çin’de bilim insanlarıyla ortak bir toplantıya katılan DSÖ ekibinin başkanı Peter Ben Embarek’in geçen yıl görevden alındığını açıklamıştı.

DSÖ sözcüsü Marcia Poole, soruya yazılı bir yanıt vererek, “Embarek, cinsel taciz ve ilgili disiplin soruşturmalarının ifşa edilmesinin ardından görevinden alındı. Bulgular, ilk olarak bir DSÖ tarafından gün ışığına çıkarılan 2015 ve 2017 yıllarındaki iddialarla ilgili. 2018 yılında ekibin soruşturması.” ifadesini kullandı.

Poole, diğer iddiaların tam olarak soruşturulamayacağını, çünkü cinsel istismar mağdurlarının soruşturma sürecine dahil olmak istemediklerini kaydetti.

Konuyla ilgili ilk haber The Financial Times’ta yayınlanırken, Embarek’in soruları yanıtsız bıraktığı belirtildi.

Son zamanlarda DSÖ ile ilgili taciz olayları basına yansıdı.

Danimarka’dan Embarek, 2021’in başlarında Çin’de ilk Covid-19 vakalarının gözlemlendiği Wuhan’daki hayvan pazarını ziyaret eden uluslararası bir ekibe liderlik etti ve virüsün insanlara ilk olarak nasıl bulaşmaya başladığını belirlemek için Çinli bilim insanlarıyla yakın bir şekilde çalıştı.

Son dönemde DSÖ ile ilgili taciz olaylarının basında yer almasının ardından kurumdaki cinsel istismar, sömürü ve tacizin tamamen sona erdirilmesi için çalışmalara hız verildiği belirtildi.

DSÖ geçen ay bir çalışanını cinsel tacizden kovdu

Geçen ay, DSÖ’nün çalışanı Dr. Temo, soruşturma süreci tamamlandıktan sonra Waqanivalu’yu görevden aldığını açıkladı.

Poole, söz konusu kişinin cinsel tacize uğradığının tespit edildiğini ve uygun disiplin işlemlerinin ardından okuldan atıldığını belirterek, “Kimsenin cinsel tacize uğraması DSÖ tarafından kabul edilemez.” kelimeler kullandı.

İddialar Ocak ayında ortaya çıktı.

Ocak ayında WHO’nun kadınlardan gelen şikayetlere rağmen Waqanivalu’nun cinsel istismarı hakkında konuşmadığı ortaya çıktığında örgüt zor durumdaydı.

Doktor, Ekim 2022’de Almanya’nın başkenti Berlin’de katıldığı bir konferansta DSÖ çalışanı Waqanivalu tarafından cinsel saldırıya uğradığını Twitter’da paylaştı.

Associated Press (AP) tarafından elde edilen dahili notlara göre, DSÖ çalışanı Waqanivalu 2018 yılında başka bir kadın tarafından cinsel saldırı ile suçlandı.

Waqanivalu, 2017’de Japonya’da bir DSÖ personelini taciz etmekle de suçlanıyor. İsmini vermek istemeyen DSÖ personeli, onun programdan sonra bir yemekte taciz edildiğini söyledi.

Yazışmalar, vakaların üst düzey DSÖ yöneticilerine ve yetkililerine bildirilmesine rağmen, Waqanivalu hakkında herhangi bir disiplin işlemi yapılmadığını ve kişinin kariyerine devam ettiğini ortaya koydu.

DSÖ Direktörü: Tacize sıfır toleransla yaklaşıyoruz

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, doktora verdiği yanıtta, cinsel istismar suçlamaları karşısında dehşete düştüğünü belirterek, DSÖ’nün bu tür istismarlara sıfır toleransla yaklaştığını vurguladı.

Cinsel saldırıya uğradığını söyleyen doktora bizzat destek sunan Ghebreyesus, iddiaya karışan personelin işten çıkarıldığını ve soruşturma başlattığını söyledi.

Waqanivalu, kimseye cinsel tacizde bulunmadığını iddia ederek hakkındaki iddiaları şiddetle reddetti.

Kaynak: AA