Hizmet ihracatında hedefimiz 200 milyar dolar

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, “Orta Vadeli Program hedeflerimiz doğrultusunda hizmet ihracatımızı 2028 yılına...

ticaret bakani bolat hizmet ihracatinda hedefimiz 200 milyar dolar njiw

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, “Orta Vadeli Program hedeflerimiz doğrultusunda hizmet ihracatımızı 2028 yılına kadar 200 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.” söz konusu.

Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Dünya ticaretindeki payı giderek artan hizmet ticaretinin, ülkemiz dış ticaretindeki önemi de artıyor. Orta Vadeli Program hedeflerimiz doğrultusunda hizmet ihracatımızı 2028 yılına kadar 200 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Küresel hizmet ticaretindeki payımızı yüzde 2’ye çıkarmak.

Ticaret Bakanlığı olarak biz de bu önemin bilincinde olarak Bakanlığımız merkez teşkilatında “Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü”nü kurduk ve hizmet ticaretine ilişkin 4 mevzuat çalışması gerçekleştirdik.

Bakanlık olarak başta ulaştırma, telekomünikasyon, bilgisayar ve bilişim hizmetleri olmak üzere hizmet ihracatımıza katkı sağlayan sektörlerimizi önemsiyor ve destekliyoruz. “2021 yılında olduğu gibi 2022 yılında da hizmet ticaretinde dış ticaret fazlası veren hizmet ticareti sektörümüzün, ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefimize katkı sağladığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.”

Kaynak: News Global