En düşük memur maaşı 33 bin TL olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ankara’da gazetecilere açıklamalarda bulundu. Memur maaşlarına dikkat çeken...

En düşük memur maaşı 33 bin TL olacak

bakan isikhan duyurdu en dusuk memur maasi 33 bin tl olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ankara’da gazetecilere açıklamalarda bulundu. Memur maaşlarına dikkat çeken Işıkhan, emekli maaşlarına ilişkin çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Işıkhan, “Memur ve memur emeklilerimize yönelik enflasyon hedeflerine göre 2024 Ocak ayındaki artış yaklaşık yüzde 50’ye yaklaşacak. En düşük memur maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık 33 bin liraya çıkacak.” söz konusu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda emekli maaşlarına ilişkin çalışmaların sürdüğünü kaydeden Işıkhan, “Çalışma tamamlandığında Cumhurbaşkanımızın bilgisine sunulacak. Emeklilerimizi, işçilerimizi, memurlarımızı mağdur etmedik. Bizim iktidarımız döneminde enflasyon. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz.” dedi.

“1 MİLYON 899 BİN KİŞİNİN EMEKLİLİK İŞLEMLERİ YAPILDI”

EYT kapsamında 1 milyon 899 bin kişinin emekliye ayrıldığını belirten Işıkhan, henüz maaşları ödenmeyen EYT üyelerinin yıl sonundan önce haklarını alacağını belirtti.

BAĞ-KUR PRİM GÜN SAYISI 7 BİN 200’E İNDİRİLECEK

TRT Haber’in haberine göre; Seçim vaatleri kapsamında birçok düzenlemenin kademeli olarak hayata geçeceğini belirten Işıkhan, şöyle devam etti:

“BAĞ-KUR prim gün sayısı 9 binden 7 bin 200’e indirilecek ve SSK’lılarla eşit olacak. 1 milyon BAĞ-KUR üyesini kapsayacak. Aile Koruma Kalkanı kapsamında en az bir Öncelik gençlere verilmek üzere her ailede kişi çalışmak zorunda olacak ve sigorta primleri belirli bir süre için düşürülecek.”Tamamen karşılanacak. Ev hanımlarına isteğe bağlı sigorta kapsamında prim desteği verilecek.”

Bakan Işıkhan, birinci dereceye ulaşan tüm memurlara 3600 ek gösterge verileceğini de hatırlattı. Uygulanacak düzenlemelerden birinin de yaşlı bakım sigortası olduğunu belirtti.

Kaynak: News Global