Eskişehir’e turist akını

ESKİŞEHİR (İGFA) – İç turizmin beğenilen kentlerinden olan ve bozkırın ortasında turizm mucizesi olarak ismini...

Eskişehir’e turist akını

ESKİŞEHİR (İGFA) – İç turizmin beğenilen kentlerinden olan ve bozkırın ortasında turizm mucizesi olarak ismini duyurmaya devam eden Eskişehir, üniversitelerin de dikkatini çekmeye devam ediyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in “Şehir Turizmi” gayesiyle hayata geçirdiği müzeler, tematik parklar ve turistik tesisler büyük ilgi görürken, İç Anadolu’nun ortasındaki büyük turizm hareketliliği tıpkı vakitte bir eğitim yuvası fonksiyonunu de görüyor.

Türkiye’nin birçok üniversitesinde ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarının 6326 Sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ve Meslek Yönetmeliği mucibince, turist/turizm rehberliği kısımları öğrencileri ile mezunlarına yönelik olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı nezaret ve kontrolünde Eskişehir’e uygulama eğitim seyahatleri düzenleniyor.

Türkiye’nin en kıymetli turizm destinasyonlarından Eskişehir’e gelen turist/turizm rehberliği kısımları öğrencileri ve mezunlar, Büyükşehir Belediyesi’nin Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Kurtuluş Müzesi, Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı başta olmak üzere turistik merkezler ile tarihi Odunpazarı bölgesinde bulunan turistik tesisleri ziyaret eden 750 öğrenci ve mezun yerinde uygulamalı turizm eğitimi gördüler.

Turizm rehber adayı öğrenciler ve mezunları Eskişehir’i çok beğendiklerini belirterek, “Eskişehir’deki turizm hareketliliği bizim için de çok hoş bir öğrenme yolu. İlerleyen devirde konuklarımızı Eskişehir’e getirip, gezdirmek için gün sayıyoruz. Müzeler, tematik parklar başta olmak üzere Eskişehir; turizmde görülmesi, gezilmesi gereken bir yer. Çok beğendik ve öğrendiklerimizi gelecek devirlerde konuklarımıza aktarıp turizm elçisi olarak vazife yapacağımız için çok heyecanlıyız” dediler.