ABD’nin Ukrayna’ya füze gönderme kararının ardından Putin’den tehdit: Yeni hedefleri vururuz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ABD Lideri Joe Biden’ın Ukrayna’ya “daha gelişmiş roket sistemleri ve...

ABD’nin Ukrayna’ya füze gönderme kararının ardından Putin’den tehdit: Yeni hedefleri vururuz

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ABD Lideri Joe Biden’ın Ukrayna’ya “daha gelişmiş roket sistemleri ve mühimmat” gönderileceğini duyurmasının akabinde açıklamada bulundu.

“HENÜZ GAYE ALMADIĞIMIZ TESİSLERE SALDIRACAĞIZ”

Putin yaptığı açıklamada, ABD’nin aldığı Ukrayna’ya yönelik uzun menzilli füze gönderilmesi kararının hedefinin “çatışmaları uzatmak” olduğunu savunarak, “Füzeler Ukrayna’ya verilirse, elimizdeki silahlarımızı kullanarak şimdi maksat almadığımız tesislere saldıracağız” dedi.

BIDEN’DAN GELİŞMİŞ FÜZE SİSTEMLERİ KARARI

Biden, geçtiğimiz salı günü ABD’nin Ukrayna’ya verdiği silahlar ile bu ülkenin elini müzakere masasında güçlendirmeyi amaçladığına dikkati çekerek, “Bu nedenle de Ukrayna’ya cephedeki amaçları daha hakikat bir formda vurmalarını sağlayacak gelişmiş füze sistemleri ve mühimmat vermeye karar verdim.” sözünü kullanmıştı.

BİDEN NE DEMİŞTİ?

Rusya’ya yönelik yaptırımların artırılması konusunda da öteki ülkeler ile birlikte çalışmayı sürdüreceklerini vurgulayan Biden, ABD’nin Ukrayna’ya Javelin tanksavar füzeler, Stinger uçaksavar füzeler, radar sistemleri, İHA’lar ve Mi-17 helikopterler üzere gelişmiş silahları göndermeye devam edeceğini kaydetmişti.

İhlas Haber Ajansı / Dünya