Türkiye’nin harekat hazırlığı terör örgütlerini panikletti! Suriye’de kanlı ittifak anlaşması

ABD takviyesini gerisine alan ve terör örgütleriyle organik bağı olan Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Türkiye’nin...

Türkiye’nin harekat hazırlığı terör örgütlerini panikletti! Suriye’de kanlı ittifak anlaşması

ABD takviyesini gerisine alan ve terör örgütleriyle organik bağı olan Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Türkiye’nin başlatması muhtemel hudut ötesi operasyona karşı koymak ve Suriye topraklarını korumak için Suriye ordusu ile uyuma geçeceğini açıkladı.

KARAR İNANILMAZ TOPLANTIDA ALINDI

Sözcü’nün haberine nazaran SDG’nin yaptığı açıklamaya nazaran, karar üst seviye SDG yetkililerinin Türkiye’nin başlatacağını açıkladığı yeni hudut ötesi operasyonu ele aldığı inanılmaz toplantıda alındı.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI SONRASINDA HAREKETLİLİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin Tel Rıfat ve Menbiç kentlerinden terör örgütü Ypg‘yi çıkarmak için hudut ötesi operasyon düzenleyeceğini açıklamıştı. Suriye’nin kuzeydoğusu ve doğusunu denetim altında tutan SDG’nin gücünün büyük kısmını terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG oluşturuyor. Türkiye’nin NATO müttefiki ABD, SDG’yi desteklerken SDG ayrıyeten Suriye hükümeti ve müttefiki Rusya ile birlikte hareket ediyor.

TERÖRİST ELEBAŞI NE DEMİŞTİ?

Omurgasını terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantıları PYD/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nden Mazlum Abdi evvelki gün İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşmuştu. Abdi, Türkiye zıddı açıklamalar yaparken Suriye önderi Beşar Esad’a da Türk askerlerine karşı nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda ise “tavsiye” vermişti. Terörist elebaşı, Şam idaresinin Türk savaş uçaklarına karşı hava savunma sistemleri kullanması teklifinde bulundu.

SURİYE ORDUSUNA SKANDAL TAVSİYE

Terörist elebaşı Abdi, “Güçlerimiz Türkiye’ye karşı savaşmak için Suriyeli askerlerle iş birliği yapmaya hazır. Ancak şu an ek asker göndermeye gerek yok” dedi. Abdi, “Suriye ordusunun Suriye topraklarını korumak için yapacağı en değerli şey Türk uçaklarına karşı hava savunma sistemini kullanmak” tabirini kullanmıştı.