DEVA Partisi’nden afet idaresine ait 7 teklif

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, partisinin afet idaresine ait tekliflerini paylaştı. Şahin ayrıyeten DEVA Partisi...

DEVA Partisi’nden afet idaresine ait 7 teklif

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, partisinin afet idaresine ait tekliflerini paylaştı.

Şahin ayrıyeten DEVA Partisi Teşkilat İşleri Lideri Sadullah Ergin’in kardeşlerinin Hatay’da enkaz altında olduğunu fakat şimdi arama, kurtarma çalışmalarının yapılamadığını açıkladı. 

Türkiye’yi derinden etkileyen zelzelelerin akabinde partisinin genel merkezinde açıklamalarda bulunan DEVA Sözcüsü İdris Şahin, “Bu tıp afet vakitleri; kamu görevlilerinden sivil topluma, siyasetçisinden medyasına kadar herkesin uyum içerisinde, akıl ve vicdanla hareket etmesi gereken zamanlardır” diye konuştu. Birlik, beraberlik ve dayanışma bildirisi veren Şahin hükûmete afet idaresine ait yedi teklifte bulundu.

‘Arama kurtarma çalışmaları hızlandırılmalı’

Şahin, DEVA Partisi’nin tekliflerini şöyle sıraladı:

“Yaşanan sarsıntının büyüklüğü göz önüne alındığında tüm vilayetlerdeki resmi ve istekli arama kurtarma takımları, askeri birlikler hızla bölgeye ulaştırılarak arama kurtarma çalışmaları hızlandırılmalıdır. Sarsıntı bölgesinden öteki bir bölgeye intikal etmek isteyenler için gerekli takviye ve kolaylık sağlanmalı, tahliye sürecinde bayan, çocuk ve yaşlı vatandaşlarımıza öncelik tanınmalıdır.”

‘Seyyar mutfak, tuvalet, hastane ve fırınlar kurulmalı’

“Seyyar mutfak, seyyar tuvalet, seyyar hastane ve seyyar fırınlar kurulmalı, ayakta kalan fırın ve lokantalar devlet takviyesiyle tam kapasite vatandaşımızın hizmetine sunulmalıdır. Etkilenen vilayet ve ilçelere kış çadırları ve prefabrik kamplar kurulmalıdır. Küçük yerleşim yerlerinde konteyner üzere süreksiz yerleşim yerleri tesis edilmelidir.”

‘Bu evrede acil yardımlar kabul edilmeli’

“Ülkemizin dört bir yanından zelzele bölgelerine yardımlar yapılırken, bu etapta yalnızca battaniye, su, süt, mama, çocuk bezi, hijyen materyali ile besin üzere acil yardımlar kabul edilmelidir. Ruhsal takviye için istekli grupların bölgeye intikal etmesi için uyum sağlanmalıdır.”

Hatay’da Sadullah Ergin’in kardeşleri enkaz altında lakin kurtarma çalışmaları yapılamıyor

Şahin ayrıyeten eski Adalet Bakanı ve DEVA Partisi Teşkilat İşleri Lideri Sadullah Ergin’in Hatay’daki tüm yakınları ve kardeşlerinin enkaz altında olduğunu açıkladı. Ergin’le telefon görüşmesi yaptıklarını söyleyen Şahin, Hatay’daki duruma ait şu bilgileri verdi:

“Kendisi sabahın birinci saatlerinde memleketi Hatay’a ulaşmak için Ankara’dan yola çıktı fakat Hatay’a akşam geç saatlerde varabildi. Telefon görüşmemizde Hatay’ın büyük bir yıkıma maruz kaldığını bizlere iletti. Bilhassa arama kurtarma grupları açısından da büyük bir yıkım içinde olduğumuzu öğrenmiş olduk. Tekrar EPDK’nın açıklamasına karşın bölgede akaryakıt temininde büyük bir sorun olduğunu öğrendik. Sadullah Beyefendi tüm yakınları ve kardeşlerinin enkaz altında olduğunu ancak onların kurtarılması için gerekli arama, kurtarma çalışmalarının ne yazık ki yapılamadığını bizlerle üzülerek paylaştı. Onun çaresizliğini şahsen hissettik.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı