Çayı sıcak ve hızlı içen tiryakiler aman dikkat! Sonuç çok kötü olabilir

Baskı: 08.05.2023– 09:32 saat / Son Güncelleme: 08.05.2023 – 09:39 saat Çin ve Amerika’da yapılan...

Çayı sıcak ve hızlı içen tiryakiler aman dikkat! Sonuç çok kötü olabilir

Çin ve Amerika’da yapılan çalışmalarda; Düzenli olarak sıcak ve hızlı çay ve kahve tüketiminin vücuttaki mukozaları yaktığı, dolayısıyla kişinin ağız bölgesinde kanser riskini 3 kat arttırdığı keşfedildi. Bilim adamları ayrıca aşırı sıcak içeceklerin tüketiminin yenilenen hücreleri kanserli hale getirebileceğini keşfettiler.

Konuyla ilgili konuşan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEU) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Köse, “Ülke olarak çayı sıcak ve hızlı içme alışkanlığımız var. Sıcak ve yoğun olarak tüketilen çay, ağız ve boğaz mukozasında kronik hasara yol açarak baş boyun gelişme riskini artırıyor” dedi. Bilimsel kanıtlar açıkça göstermektedir ki; “Yoğun ve sıcak çay tüketimi, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Ortadoğu toplumlarında ağız kanseri riskini artıran faktörlerden biridir.

‘BUNUN ÜZERİNDEN TÜKETMEK DAHA DOĞRU’

Taze ve ılık çay tüketmenin vücut için sağlık ve zindeliği de aktaran Prof. Dr. Köse, “Bu nedenle çayı sabırla ve biraz ısıtarak tüketmenin daha iyi olacağını düşünüyorum. Ayrıca çayın 15 dakikada demlenmesini ve yarım saatte tüketilmesini tavsiye ederim. Çayın da kendine has özellikleri vardır. vücudumuz için önemli faydaları vardır.Çay, yapısında güçlü antioksidanlar barındıran nadide bir milli içecektir.Biraz daha dikkat edip, sıcak ve taze içersek çaydan aldığımız keyfi arttırabiliriz.”

Çayı sıcak ve hızlı içenler dikkat!  Sonuç çok kötü olabilir - Resim: 1

‘SORUNUN ÇÖZÜMÜ YOK’

Çayevi işletmecisi Ayşegül Memişoğlu, Rizelilerin sıcak çay içmediğini belirterek, “Biz bardakları ‘daha çok pişsin’ diye iki kez sıcak suya koyuyoruz. Soğuyunca bizi dövüyorlar” dedi.

Ancak Pala, “Rizeliler sıcak çay içerler. Ben bu yönde kanser ve hastalık görmedim. Sorun olmaz. Rize’de benim gibi soğuk çay içilmez. Kimi tabağı atar, kimi kavga eder. Soğuk çay içmiyorlar. Bugün 30. kadehim. Bu 30. kadehim. Ayılmak için içeceğim. Yeter ki sıcak olsun” dedi.

Ancak Rıza Büyük de şunları söyledi: “Bilmiyordum ama biz çayı vitamin varmış gibi içeriz. Karadeniz’de çay sıcak içilir. Çay soğuyunca ‘neden bu çayı böyle değiştirelim’ deriz. ” .

Kaynak: DHA