Hayvan sahiplenirken hassas, sahiplendirirken ise seçici olunmalı!

Çip, hayvanlar için neden değerli?  Bütün hayvanların eşit doğduklarını ve kanunlara nazaran yaşama hakkına sahip...

Hayvan sahiplenirken hassas, sahiplendirirken ise seçici olunmalı!

Çip, hayvanlar için neden değerli? 

Bütün hayvanların eşit doğduklarını ve kanunlara nazaran yaşama hakkına sahip olduklarını belirten uzmanlar, çip takılarak işaretlemenin sahibinin belirlenmesi, kaybolması durumunda kolaylıkla bulunabilmesi ve aşı takibinin yapılabilmesi açısından epeyce kıymetli olduğunu tabir ediyor. Veteriner Doktor Burcu Etraflı; hayvan sahiplenilirken onun sorumluluğunu alabilecek, uygun hayat şartları sunabilecek, fizikî ve duygusal gereksinimlerini karşılayabilecek kurallara sahip olunması gerektiğini vurguluyor.  

Üsküdar Üniversitesi Tıbbi Yöneticilik Laboratuvar Sorumlu Yöneticisi Veteriner Doktor Burcu Etraflı, sokak hayvanlarını beslerken dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı.

Tarihte birinci köpekler evcilleştirildi

Evcil hayvanların tarihçesine bakıldığında köpeklerin evcilleştirilen birinci hayvan tipi olduğunun kabul edildiğini belirten Veteriner Tabip Burcu Etraflı, “Ancak evcilleştirmenin tam olarak ne vakit, neden ve nasıl gerçekleştiği hala tartışılıyor. Arkeolojik deliller, köpeklerin görünüşte kurtlardan birinci kere 14 bin yıl evvel ayırt edilebilir hale geldiğini gösteriyor. Evcil kedilerin de dünya çapında en tanınan evcil hayvanlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşın kedilerin evcilleştirilmeleri hakkında çok az şey biliniyor. İnsan-kedi münasebetine dair erken ispatlar, Kıbrıs’ta 9 bin 500 yıl evvel bir insanın yanına gömülmüş bir yaban kedisinden gelmekteyken en eski evcil kediler sadece 4 bin yıl öncesine dayanan Mısır sanatındaki yapıtlarda yer alıyor.” tabirlerini kullandı.

Evcil hayvanlara çip takılması büyük kıymet taşıyor

Bütün hayvanların eşit doğduklarını ve kanun kararları çerçevesinde yaşama hakkına sahip olduklarını vurgulayan Veteriner Tabip Burcu Etraflı, “5199 sayılı Hayvanları Müdafaa Kanunu’na nazaran konut hayvanı tarifinde, meskende, iş yerlerinde ya da toprakta özel ilgi ve refakat emeliyle koruma edilen, bakımı ve sorumluluğu sahiplerince üstlenilen aşıları, periyodik sıhhat denetimleri yapılan beslenen evcil dostlarımızdan bahsediliyor. Çip takılmak suretiyle işaretlenmeleri, sorumluluğumuz altındaki hayvanlarımızın sahibinin biz olduğumuzun ilgili bakanlıkça takibinin yapılabilmesi için ve kaybolma durumunda kolaylıkla bulunabilmesi, aşı, ameliyat ve tedavi geçmişlerinin izlenebilirliği açısından epeyce değerlidir.” dedi.

Sahiplenmeden hangi soruları kendimize sormalıyız?

Sahiplenilen dilsiz dostlarımızın da bizim ömür alanımızın bir modülü olduğunu hatırlatan Veteriner Doktor Burcu Etraflı, “Gerektiğinde fedakârlık göstermek, hayat kurallarımızı sabırla ona öğretmek ve sevgimizi paylaşmak, her canlının ilgiye muhtaçlığı olduğunu bilmek hayvan sahiplenecek şahıslarda bulunması gereken özellikler ortasındadır. Hayvan sahiplenirken düşünülmesi gereken kıymetli konular vardır. ‘Ben bu canlının sorumluluğunu alabilecek miyim? Onun yaşama şartlarına uygun bir alanım var mı? Onun fizikî ve duygusal muhtaçlıklarını karşılayabilir miyim? Konuttaki öteki aile bireyleri yeni bir dostu sahiplenmeyi istiyorlar mı? Sahiplenecek canlının bebeklik, çocukluk, erişkinlik ve yaşlılık devirlerinde yanında olmaya hazır mıyım?’ formunda soruların yanıtı ‘evet’ ise bu durum süreksiz bir heves için değil nitekim bir dost edinebileceğimiz manasına geliyor.” sözlerini kullandı.

Sahiplendirme yapılırken seçici davranılmalı

Veteriner Doktor Burcu Çevreci, hayvan sahiplendirilecek şahıslar seçilirken seçici davranılması gerektiğini vurguladı ve kelamlarını şöyle tamamladı: 

“Daha evvel evcil hayvanı olmuş mu? Onun muhtaçlıkları konusunda bilgi sahibi mi? Böylesine hoş ve özel canlılarla mesken arkadaşı olup onlarla anılar biriktirmek istiyor mu? Sahiplenecek kişinin hayvanlara bilinen bir alerjik hastalığı var mı? Meskende diğer bir evcil hayvan var mı? Yeni canlıya ahenk sağlayabilecek mi? Sahiplenilerek bakılan hayvanların etrafa verebilecekleri ziyan ve rahatsızlıkları önleyici önlemler alabilir miyim? Düzenli olarak sıhhat denetimlerini yapabilir miyim? sorularına olumlu karşılık almak ve takip için bağlantısı devam ettirebilecek olmak sahiplendirme kriterlerini oluşturmalı. Türkiye’nin ve dünyanın her yanında sokaklarda ya da barınaklarda milyonlarca sahipsiz hayvan ömür gayreti veriyor. Böylesine özel ve mükemmel canlıları satın almayın, sahiplenin ve onları terk etmeyin!”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı