Brezilya’da şiddetli yağışlar nedeniyle 84 kişi öldü, arama çalışmaları sürüyor

Pernambuco Eyalet Valisi Paulo Camara, düzenlediği basın toplantısında, sağanağın tetiklediği sel ve toprak kaymaları nedeniyle,...

Brezilya’da şiddetli yağışlar nedeniyle 84 kişi öldü, arama çalışmaları sürüyor

Pernambuco Eyalet Valisi Paulo Camara, düzenlediği basın toplantısında, sağanağın tetiklediği sel ve toprak kaymaları nedeniyle, 79’u cuma gününden bu yana olmak üzere 84 kişinin ömrünü yitirdiğini söyledi.

12 BÖLGEDE ARAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Daha evvel 56 olarak açıklanan kayıp sayısının tam olarak belirlenemediğini belirten Camara, arama kurtarma çalışmalarının devam edeceğini tabir etti. Camara, bilhassa kritik durumdaki 12 bölgede çalışmaların sürdüğüne dikkati çekerek, “Bu birinci saatlerin epey kıymetli olduğunu biliyoruz. Artık tesirli bir halde harekete geçme vakti. Bütün belediye liderleri ile bir çalışma planı hazırlamak için görüştüm.” dedi.

14 KENTTE ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Camara, şiddetli yağışlardan etkilenen bölgelerde arama-kurtarma ve altyapı üzere çalışmalar için 100 milyon Brezilya reali (21 milyon dolar) ayrıldığını duyurdu. Brezilya’nın Pernambuco eyaletinde hafta başından bu yana tesirli olan şiddetli yağışlar nedeniyle 14 kentte acil durum ilan edildi.

Yetkililer, yağışlar nedeniyle yaklaşık 4 bin kişinin tahliye edildiğini duyurmuştu.

AA / Diogo Duarte – Dünya