Amerika ile ticaret hacmimiz 32 milyar doları aşarak rekor bir düzeye ulaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) New York’ta düzenlediği programda yaptığı konuşmada,...

Amerika ile ticaret hacmimiz 32 milyar doları aşarak rekor bir düzeye ulaştı

cumhurbaskani erdogan amerika ile ticaret hacmimiz 32 milyar dolari asarak rekor bir duzeye ulasti pznm

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) New York’ta düzenlediği programda yaptığı konuşmada, “Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkiler her geçen gün gelişiyor. Başkan Biden ile dostluğumuzun güçlendirilmesi konusunda mutabakata vardık” Amerika ile iş birliği ve ticaret hacmimiz geçen yıl 32 milyar doları aşarak rekor seviyeye ulaştı. Önümüzdeki dönemde işbirliğimizi daha da ileriye taşıyacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte TASC’nin New York Rockefeller Plaza’da düzenlediği programa katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 14 ve 28 Mayıs’ta yapılan seçimlere tüm zorluklara rağmen yurt dışından da yoğun bir katılım olduğunu belirterek, “Milletimiz hem iradesine hem istikbaline sahip çıkmıştır. Şahsım ve şahsım adına. Milletim olarak, iradesini korumak için birçok zorluklara göğüs geren tüm vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.” “Oyunu alamadığımız vatandaşlarımızın gönlünü kazanmak için çalışmaya devam edeceğiz. Aramıza kimsenin ve hiçbir çıkarın girmesine izin vermeyeceğiz. Birlik ve beraberlik içinde olacağız” dedi.

‘DÜNYANIN HEMEN HER ÜLKESİNDEN İNSAN BİZİM İÇİN HAREKETE GEÇTİ’

6 Şubat’ta Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin ardından dünyanın hemen her ülkesinden Türkiye’ye maddi ve manevi destek sağlandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yılki toplantımızı depremin yüreğimizdeki acısıyla gerçekleştiriyoruz. 6 Şubat’ı ülkemiz yaşadı. Amerika’da yaşayan bazı kardeşlerimizin de bu depremde yakınlarını kaybettiğini biliyorum. Allah’tan rahmet ve başsağlığı diliyorum. 11 ilimizde 14 milyon insan bu depremden doğrudan etkilendi. Depremin ilk anından itibaren devletimizin tüm kaynaklarını afet bölgesi için seferber ederek yaralarımızı en kısa sürede iyileştirmeye başladık.Şu ana kadar 200 kişi yaralandı.Bin deprem evinin yapım süreci Amacımız 319 bin konutun inşaatını ilk yıl içerisinde tamamlayarak depremzede kardeşlerimizi güvenli yuvalarına kavuşturmak. Toplamda 650 bin konut yapacağız. ‘Dostlar karanlık zamanda bilinir’ sözünün hikmetini bu süreçte gördük ve bir kez daha görüyoruz. Dünyanın hemen her ülkesinden insanlar bizim için harekete geçti, maddi ve manevi destekleriyle milletimizin yanında oldu. Amerika’da kalbi Türkiye için atan kardeşlerimizin desteğini yanımızda hissettik. Afet bölgesine ulaştırdığınız yardımlar yaralarımızın iyileşmesine vesile oldu” dedi.

‘İSLAM VE IRKÇILIĞA HOSTİZM İÇİN GECELERİMİZİ ÇOK GENİŞ TUTMALIYIZ’

Konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada son yıllarda artan ırkçılık ve İslam düşmanlığına dikkat çekerek, “Özellikle İslamofobi ve ırkçılığa karşı saflarımızı genişletmeliyiz. Bu eğilimin tüm dünyada yayıldığını görüyoruz. Bugün de saflarımızı genişletmeliyiz.” Yarın çoğunlukla Müslümanları hedef alan saldırılar onların kökenine, diline, kültürüne ve inancına dayalı olacaktır.” Farklı gruplara yönelik olması kuvvetle muhtemeldir. Türk-Amerikan ilişkilerini zehirlemeye yönelik hareket eden çıkar grupları var. Doğruyu söyleyerek, Türkiye’yi temsil ederek bunların önüne geçeceğiz. İslam düşmanlığı önlenmezse failler daha da pervasızlaşacaktır. Kartopu gibi büyüyen bu tehlikeye Türkiye olarak tepkimizi belirtiyoruz. “Dünyadaki 2 milyar Müslümanın kutsal mekanlarına saldırıların düşünce özgürlüğü kisvesi altında meşrulaştırılmasını asla kabul etmiyoruz. Konuyu uluslararası toplumun gündeminde tutmak için ciddi bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

‘ARABULUCULUK ALANINDA DÜNYA MARKASI OLARAK YERİMİZİ GÜÇLENDİRDİK’

Terörle mücadelenin yurt içinde ve yurt dışında devam edeceğinin altını çizen Erdoğan, “Hiçbir terör örgütüne mühlet vermiyoruz. Sınırlarımız içinde ve dışında terör örgütleriyle mücadelemizi sürdüreceğimizin altını bir kez daha çizmek istiyorum. Bir yandan milletimizin haklarını savunurken, aynı zamanda küresel adaletsizlikleri ve eşitsizlikleri de ortadan kaldıracağız.” Biz çaba harcıyoruz. Bu amaçla sahada ve masada güçlü, yapıcı, aktif ve dengeli bir dış politika izliyoruz. Son yıllarda bölgesel ve küresel krizlerde üstlendiğimiz kritik rollerle arabuluculuk alanında bir dünya markası olarak konumumuzu güçlendirdik. Rusya-Ukrayna savaşındaki duruşumuz tüm dünyanın takdirini kazanmıştır. Esir takasından Karadeniz’e, “Bu girişimle birçok diplomatik başarıya imza attık. ‘Savaşta kazanan, barışta kaybeden yoktur’ inancımızla çalışmalarımızı çok yönlü bir şekilde sürdürmeye devam ediyoruz.” .

‘AMERİKA İLE TİCARET HACMİMİZ 32 MİLYAR DOLARI AŞAN REKOR SEVİYEYE ULAŞTI’

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkiler her geçen gün gelişiyor. Dostluğumuzu ve iş birliğimizi güçlendirmek için Başkan Biden ile mutabakata vardık. Amerika ile ticaret hacmimiz geçen yıl 32 milyar doları aşarak rekor seviyeye ulaştı. Önümüzdeki dönemde iş birliğimizi daha da ileriye taşıyacağız.” Devletlerarası ilişkilerde “Görüş farklılıkları normaldir. Ancak ABD ile daha fazla ortak paydanın olduğunu ve birçok fırsat penceresinin olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki dönemde ortak çıkarlar temelinde iş birliğimizi daha da ileriye taşıyacağız.”

Kaynak: DHA