Polifarma İlaç, BİOEXPO Sempozyumu’nun ana sponsoru oldu

Türkiye’de 36 yıldır toplum sıhhatine ve sıhhat dalına katkı sağlayan Polifarma İlaç, 20-21 Ekim 2022...

Polifarma İlaç, BİOEXPO Sempozyumu’nun ana sponsoru oldu

Türkiye’de 36 yıldır toplum sıhhatine ve sıhhat dalına katkı sağlayan Polifarma İlaç, 20-21 Ekim 2022 tarihleri ortasında İstanbul Lütfi Kırdar Milletlerarası Kongre ve Stant Sarayı’nda düzenlenen Global’den Türkiye’ye API Teknolojileri ve Gelişim Süreçleri Sempozyumu BIOEXPO 2022’nin ana sponsorluğunu üstleniyor.

Global’den Türkiye’ye API Teknolojileri ve Gelişim Süreçleri Sempozyumu BIOEXPO 2022, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı’nın bilimsel katkısı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK), Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) katkılarıyla Polifarma İlaç ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek. 20-21 Ekim 2022 tarihleri ortasında İstanbul Lütfi Kırdar Milletlerarası Kongre ve Stant Sarayı’nda düzenlenen Sempozyumda, Polifarma API sentezi konusundaki çalışmalarını ve az hastalıklar ve yetim ilaç API üretimlerini iki farklı uydu sempozyumda anlatacak.

Polifarma’nın en büyük amaçlarından birinin dışa bağımlılığı azaltmak hatta erişimin sıkıntı olduğu ilaçları üreterek hastaların erişimine sunmak olduğunu söyleyen Polifarma İlaç İdare Konseyi Lider Yardımcısı Vildan Kumrulu, “Türkiye’nin ilaçta dışa bağımlılığını azaltmanın en kıymetli yolu hammadde sentezinden geçiyor. Bu çerçevede kesim paydaşlarımız, akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi birikimleri ve çalışmalarını aktardığı API Teknolojileri ve Gelişim Süreçleri Sempozyumu büyük değer taşıyor. Polifarma olarak biz de dünyada yalnızca birkaç firmada bilgi birikimi olan lipid üretim teknolojisi başta olmak üzere üretim yetkinliğimizi genişletmek ismine farklı teknolojiler üzerine odaklanan birinci yerli şirketiz. m-RNA temelinde biyoteknolojik ilaç kategorisinde olan hammadde sentez çalışmalarımızı hızlandırdık ve olumlu sonuçlarını almaya başladık. 2022 yılı sonuna kadar devreye alacağımız hammadde üretim tesisimizde ülkemizde olduğu kadar dünyada da ses getirecek bir hammaddenin ve ardından ilacın üretimi yapacağız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı