Çiftçilerin meselesini GES çözdü

Antalya’da Lider Muhittin Böcek’in yerelden kalkınma prensibi ile birincilere imza atan Büyükşehir Belediyesi, Korkuteli Sülekler...

Çiftçilerin meselesini GES çözdü

Antalya’da Lider Muhittin Böcek’in yerelden kalkınma prensibi ile birincilere imza atan Büyükşehir Belediyesi, Korkuteli Sülekler Mahallesi’ne sıfır güç maliyetiyle bin dekarlık alanı sulayabilecek Güneş Güç Santrali kurdu. Büyükşehir, bu çalışmasıyla mahallenin 30 yıllık sulama meselesini 72 saatlik bir çalışmayla çözdü.

ANTALYA (İGFA) – Antalya Büyükşehir Belediyesi, Korkuteli’nin Sülekler Mahallesi’nde kurduğu güneş panellerinden ürettiği güç ile 80 metreden su çıkararak, bölgenin 30 yıllık su meselesine 72 saatte tahlil buldu. Lider Muhittin Böcek’in talimatlarıyla kurulan Güneş Güç Santrali Sülekler Mahallesi sakinlerinin yüzünü güldürdü. Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı grupları, tarafından 2 dekar alana kurulan GES projesi kışın 8 saat, yazın ise 10 saat güneşten faydalanarak etraf dostu pak güç üretecek. 25 yıl kesintisiz üretim garantili tesisin yaklaşık 735 bin liraya mal oldu.

1000 Dekar Arazi Sulanabilecek

Çiftçilerin yerlerine şebeke elektriği 3 kilometre uzaktaydı. Yıllardır taşıma su ile tarım yapmaya çalışan çiftçiler, elektrik olmadığı için yer altı su kaynaklarından faydalanamıyordu. Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan GES ile elektriğe kavuşan çiftçiler, sondajla 80 metreden su çekip, 1000 dekar araziyi sulayabilecek.

Sülekler Mahallesine Ges Projesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak bir birincisi daha gerçekleştirdiklerini tabir eden Ziraî Hizmetler Dairesi Lideri Seda Özel, Sülekler Mahallesi’nde kurulan Güneş Güç Santraliyle bölgenin su sıkıntısını çözdüklerini söyledi. Özel, “30 kw’lık güç üreten güneş panelleriyle bir pompa sistemi geliştirdik. Burası kapalı devre sulama sistemi. Bu sistemle yaklaşık 80 metreden su çekilerek, üreticinin bahçesine boru sistemiyle ulaştırılacak” dedi.

Mazot Maliyeti Sıfırlandı

Kurdukları GES sayesinde suyu sıfır maliyetle çıkardıklarını aktaran Seda Özel şu bilgileri verdi: “Bu yaptığımız Güneş Güç Santrali, güç maliyeti manasında çiftçimize hiçbir yük getirmeyecek. Su kuyusunun bulunduğu alana en yakın elektrik şebekesi 3 kilometre uzaklıkta. Taşıma suyla bahçelerini sulayan bir çiftçilik vardı burada. Suyu taşımak için günlük yalnızca 300 TL mazot masrafları oluyordu. Artık sıfır maliyetle bahçelerine kadar suyu ulaştırmış olacağız. Burada 400 dönüm toprakta patates yetiştiriciliği yapılabiliyordu. Artık 1000 dekarlık alanda ekonomik bedeli daha yüksek zerzevat ve meyve yetiştiriciliği yapılabilecek. Bu güç panellerimizle hava pusluyken bile güç üretebiliyoruz. Çiftçimizin maliyetlerini düşürecek randımanını artıracak çok kıymetli bir proje. Güle güle kullansınlar”

Bir Sonraki Ges Bahçeyaka’ya

Bu çeşit GES projelerinin devam edeceğini aktaran Özel, “Çiftçimizin en değerli maliyetlerinden biri de sulamada kullanılan güç. Emsal projelerin uygulanabileceği pek çok nokta tespit ettik. Bu noktalarda süratli bir dönüşüme geçeceğiz. Bu sistemle çiftçi kimseye bağımlı kalmıyor. İstediği vakit sistemi açıp kapatabiliyor. Sistemin kurulumunda da hiçbir kurumdan müsaade alınması gerekmiyor. Bu açıdan çok rahat ve süratli uygulanabilir bir sistem. Burada gerçekleştirdiğimiz projenin ikincisini süratli bir biçimde Korkuteli’nin Bahçeyaka Mahallesi’nde gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Tarlalarımızı Bedavaya Sulayacağız

Antalya Korkuteli Sülekler Sulama Kooperatif Lideri Durmuş Ünver, Büyükşehirden güneş paneli talep ettiklerini ve anında tahlil üretildiğini tabir etti. Ünver, “Büyükşehir Belediyemize sonsuz teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Panellerimiz kuruldu, testimiz yapıldı, suyumuz aktı. Topraklarımızı hiçbir güç masrafımız olmadan Güneş Güç Santralinin ürettiği ücretsiz elektrikle sulayacağız” dedi.

Muhittin Lidere Dua Ediyoruz

Çiftçilikle uğraşan Perihan Ünver, geçmişte su olmayan tarlalarda kuru tarım yapıldığını ve ağaç ve bahçeler için ise kuyulardan su taşıdıklarını anlattı. Ünver, “Çok maliyetli işler bunlar. Muhittin Böcek Liderimiz kendisi de çiftçilikten geldiği için bizim sıkıntımızdan anladı. Bize çok yardımcı oluyor. Gelecek jenerasyonumuz bu su sayesinde çok rahat edecek. Muhittin Liderimize dua ediyoruz” sözlerini kulandı.

Su Varsa Hayat Var

Sülekler Mahallesi Eski Muhtarı Mehmet Arslan da, “Bugün sondajımızdan suyumuz aktı. Bu ovada artık seracılık da olur, yaş zerzevat de olur. Bakarsın geçlerimiz köylerine geri döner tarımla uğraşır. Su varsa hayat var. Su yoksa hayat olmaz. Liderimize selamlarımızı hürmetlerimizi iletiyorum. O da bizim üzere köylü çocuğu. Köylünün lisanından anlayan çiftçinin lisanından anlaya birisi. Buralara kadar bu hizmetleri gönderdiği için ona hürmet duyurum. Allah ondan razı olsun” diye konuştu.