Batum’a ‘telefon kayıt’ turizmi

Telefon fiyatlarının ülkemizde yüksek olması sebebiyle yurt dışından Türkiye’ye getirilen aygıtların kayıt fiyatı 2023 yılında...

Batum’a ‘telefon kayıt’ turizmi

Telefon fiyatlarının ülkemizde yüksek olması sebebiyle yurt dışından Türkiye’ye getirilen aygıtların kayıt fiyatı 2023 yılında artıyor. Gelecek olan artırımdan etkilenmemek için Diyarbakır ve Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kişi, Sarp Hudut Kapısı’na akın etti.

2022 yılı Ocak ayından itibaren yurt dışından gelen telefonlar için IMEI harcı 2 bin 6 TL’den 2 bin 732 TL’ye çıkmıştı. Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete’de yayımlanan bilgilere nazaran, 2023 yılında bu fiyatın artış oranı yüzde 122,39 olarak hesaplanarak 6 bin 91 TL’ye yükselecek.

Yurt dışından telefon almak isteyen yahut artırımdan etkilenmek istemeyen Diyarbakırlılar, elindeki telefonu kaydetmek ve yurda giriş-çıkış yapmak için hudut kapılarına akın etti, tıp firmaları ise günübirlik cinsler düzenleyerek harekete geçti. Gürcistan ile Türkiye ortasında kimlikle giriş yapılabilmesiyle, Sarp Gümrük Kapısı’na daha çok pasaportu olmayan vatandaşların akın ettiği görüldü.

Diyarbakır’dan hem telefonunu kaydetmek için hem de turistik seyahat hedefli Batum’a geldiğini belirten Reyhan Karakuzu, “Gürcistan’a Diyarbakır’dan geldim. Hem turistik seyahat emelli hem de yurt dışından bana ikram olarak gelen telefonumun kaydını yapmak için geldim. Yeni yıl sonrası telefon kayıt fiyatında artış olacağı için ben de bu artırımdan etkilenmemek ismine Gürcistan’a gelmek istedim” dedi.

Mersin’den Batum’a gelen Sidar Öztürk ise “Ben Mersin’den Batum’a geldim. Hem seyahat maksatlı hem de telefon almak için geldik. Seyahatimiz çok eğlenceli geçiyor. Pek memnunuz” sözlerini kullandı. – DİYARBAKIR