Güne yükselişle başlayan dolar 13,61’den işlem görüyor

Dün yatay bir seyir izleyen dolar/TL, günü evvelki kapanışın çabucak altında 13,5949’dan tamamladı. Dolar/TL, yeni...

Güne yükselişle başlayan dolar 13,61’den işlem görüyor

Dün yatay bir seyir izleyen dolar/TL, günü evvelki kapanışın çabucak altında 13,5949’dan tamamladı. Dolar/TL, yeni güne yükselişle başlamasının akabinde saat 11.10 prestijiyle 13,61 düzeyinde süreç görüyor.

EURO VE STERLİN NE KADAR?

Birebir dakikalarda euro/TL 15,52’den, sterlin/TL ise 18,54’ten satılıyor. Dolar endeksi, şu sıralarda evvelki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 95,9 düzeyinde bulunuyor. Euro/ Dolar paritesi ise yüzde 0,1 düşüşle 1,1370’ten alıcı buluyor.

GÖZLER MERKEZ BANKASI’NDA

Analistler, Rusya ile Ukrayna ortasındaki tansiyona ait haber akışının piyasaların odağında yer almaya devam ettiğini belirterek, bugün gözlerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın (TCMB) para siyaseti kararlarına çevrildiğini söyledi. AA Finans’ın anketine katılan ekonomistlerin tamamı, siyaset faizinin yüzde 14’te sabit bırakılacağını varsayım ediyor.

PİYASALAR BİLGİ AKIŞINA ODAKLANDI

Para siyasetleri tarafında bugün ayrıyeten G20 finans başkanlarının bir ortaya geleceği doruğun yanı sıra Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde ve ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarının varlık fiyatlarının etkileyebileceğini aktaran analistler, bilgi takviminde ise ABD’de konut satışları ve haftalık işsizlik müracaatlarının öne çıktığını bildirdi. Analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 96,4’ün direnç, 95,5 düzeyinin takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

AA / Murat Aslan – İktisat

Merkez Bankası, Sterlin, Finans, dolar, Finans, İktisat, Haberler